Skip to main content

Sakık’tan Astsubay önergesi

Muş Haber Fotoğrafı

Barış ve Demokrasi Partisi Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Astsubaylar ve Uzman Çavuşlar’ın özlük hakları ile ilgili araştırma önergesi verdiğini söyledi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter daki hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Sakık, Astsubay ve Uzman Çavuşların negatif ayrımcılığa maruz kaldığını savunarak her iki rütbedeki askerlerin durumu ile ilgili grubu parti adına soru önergesi verdiğini açıklarken, “TSK’da görev yapan astsubay ve uzman çavuşların özlük hakları başta olmak üzere karşı karşıya kaldıkları sorunların tespiti ve çözümü için bir meclis araştırmasının açılması gereklidir” dedi.
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık TSK içindeki Astsubay ve Uzman Çavuşların negatif ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirterek, özlük hakları için meclise araştırma önergesi verdiğini açıkladı. Sakık, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ‘Bugün, Astsubaylar ve uzman çavuşlar’ın uğradığı ayrımcı politikalar ve özlük hakları ile ilgili grubumuz adına araştırma önergesi verdim. Sayısı 95 bin civarında olan astsubaylar ve subaylar ve arasında negatif ayrımcılık söz konusudur. Mesela, astsubaylar en alt seviyede maaş alıyorlar. Lojmanlardan, orduevlerinden, hastanelerden subaylardan ayrı yararlanıyorlar. Yeni mezun olan bir üsteğmenin ağzından çıkacak bir çift kelime ile hapis cezasına bile çarptırılabiliyorlar. İki yıllık yüksek okul eğitimi alan tüm kamu görevlileri 1’nci derece 4’ncü kademeden emekli olabilirken bu hak sadece astsubaylardan esirgenerek yüksekokul bitirseler bile 1’nci derece 3’üncü kademeye kadar çıkıp, emekli olabiliyor.
Yine sayısı 40 bin civarında olan uzman çavuşlar da benzer dertlerden mustariptirler. Mesela, derece kademesi maaşa etki etmeyen, TSK’da sınıf işareti olan apoleti takamayan, bir yılda bir ay ceza aldığı takdirde ilişiği kesilen görevde 45 yaş sınırı olan, ceza ve sağlık raporu uygulamaları emekli olmalarına imkan tanınmayan tek personeldirler. Ayrıca gazino, orduevi gibi sosyal tesislerden de faydalanamamaktadırlar. TSK’da görev yapan astsubay ve uzman çavuşların özlük hakları başta olmak üzere karşı karşıya kaldıkları sorunların tespiti ve çözümü için bir meclis araştırmasının açılması gereklidir. Biz emek istismarına hangi alanda olursa olsun karşıyız. Astsubay ve uzman çavuşlara yapılan bu emek istismarı, bilinçli bir savaş politikasıdır. Geçim sıkıntısı çektirilerek ve özlük haklara kısıtılarak bütün öfkelerini dışa vurmaları sağlanmak istenmektedir.
Genelkurmay Başkanı, bu emek istismarını daha önce dile getirdiğimiz için bizi hain ve ordunun arasına nifak sokmakla suçlamıştı. Biz buna hazırlıklıydık ve gereken cevabı da Meclis kürsüsünden vermiştik. Dostlarımızdan gelen bu tepkiler bizi şaşırttı. Dostlarımız bizi tam olarak takip edememiş anladığımız kadarıyla. Biz Roboski için de, tecrit için de, Pozantı’daki çocuklarımız için de olan düşüncelerimizi her zaman gerek kürsüde gerekse de bulunduğumuz her ortamda her zaman çekinmeden dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz.”

 Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…