Skip to main content

Sakık; boyun eğmeyeceğiz

Muş Haber Fotoğrafı

Sakık, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin BDP’nin hiçbir önerisini kabul etmediğini ifade etti. Önceki gün Meclis’te konuşan Sakık, Hakikatleri araştırma komisyonu kurulması için Ak Parti’ye çağrı yaptı.
Başbakan Erdoğan’ı eleştiren Sakık, “Hikmet Fidan’ı kim öldürdü? Sayın Başbakan işte buradayız. Bizim getirdiğimiz önergeyi kabul etmiyorsanız, siz bir önerge getirin, kabul edelim. Hakikatleri araştırma komisyonu kuralım. Mahsum Korkmaz’dan, Hikmet Fidan’a, Uğur Mumcudan Ape Musa’ya kadar…
Bu ülkede kim ki acı çekti ise, bu acıların yaşanma sebebinin bir an önce ortaya çıkması için, siz getirin, biz size destek sunalım. Ama sizin yüreğiniz buna yetmiyor. Çıkıp Valilere talimat veriyorsunuz…”dedi.
Kürtlerin, Kürt sorunun çözümü için sürekli olarak demokratik zeminleri gösterdiğini ifade eden Sakık, “Dün Batman’da, il ve ilçe binamız, belediye binamız kurşunlanıyor. Bundan sonra, Başbakanın bu açıklamalarından sonra, bu saldırılar bir bütün olarak gerçekleşecek. Ama Başbakan’ın bilmediği bir şey var. Eğer bu saldırılara, grubumuz, halkımız, boyun eğmiş olsaydı, bütün olumsuzluklara rağmen 36 milletvekili seçilip bu meclise gelmezdi. Bu bir şanstır. Bakın biz son bir nesiliz diyoruz. Eğer Kürtler ve Türkiye demokrasi güçleri, dönüp parlamentoyu adres gösteriyorsa, demokratik zemini adres gösteriyorsa, sizin demokratik zemine saldırmaya hakkınız yok. Kürtlerin bu iradesine saygı duymalısınız. Bunu büyütmelisiniz. Ama siz bunu yapacağınıza tam tersine Kürtleri ve demokratik zemini hedef göstererek, son günlerde çıkan anketlerde Kürt Coğrafyasında, Kürtlerde ciddi bir oy kaybınız vardır. Bunun yolu yöntemi, militarist güçlerle, kolluk kuvvetleri ile bu kaybınız geri almaya çalışıyorsunuz. Valla bu boyun sizin önünüzde eğilmez. Zor günler gördük ve yaşadık. 1990’ları siz de biliyorsunuz. Onlara boyun eğmeyenler, bugünlere hiç ama hiç boyun eğmez. Ben 30 yıllık süreç içerisinde çok şey öğrendim. Biz, çok acılar çektik. Ben burada süreci bir bütün olarak ele alırken, Başbakan’ın dilinden çıkan Mahsum Korkmaz ve Hikmet Fidan’a, bunların PKK tarafından infaz edildiğini Başbakan söylüyordu, ben de gelin birlikte bunlar dahil olmak üzere bir bütün olarak böyle bir araştırma komisyonu oluşturalım, bu ülkede kimler, faili meçhul cinayetlere kurban gitmiş, hep birlikte çözelim’ diyorum. Ama çıkıp, gözlerimizin içine baka baka içinize sindiremeden, sizin dilinizle Roboski dememizi bile içinize sindiremiyorsunuz. Bunu bile söylememizi içinize sindiremiyorsanız, biz nasıl iç barışımızı sağlayacağız. Uludere olayından sonra Sayın Başbakan çıkıp Genelkurmay Başkanına teşekkür ederse, bizim söyleyeceğimiz çok sözümüz var.
Son zamanlarda size karşı yalpan en büyük eleştiriler, “Ankaralı”laştığınız yönünde, biz bunun için eleştiriyoruz. Devletin günahlarını örtmeye çalıştığınız için sizi eleştiriyoruz. Sorun burada…” diye konuştu.

 Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…