Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş Milletvekili Sırrı Sakık, CHP’nin sol değerlere, sosyal demokratlığa inanmayan bir parti olduğunu savunarak, “Baykal bugün sol bir partinin kimliğini ve düşüncelerini taşıyorsa, onun yeri Ergenekon sanıklarının avukatlığını üstlenmek olmamalıydı” dedi.

Muş’un Varto ilçesinde düzenlenen Koğ Tepesi Şenlikleri’ne katılan DTP Milletvekili Sırrı Sakık, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Gazetecilerin AK Parti ve DTP’nin kapatılma davalarıyla ilgili sorusu üzerine Sakık, bütün ülkeyi kapsayan bir demokrasi istediklerini söyledi.

Sakık, gazetecilerin “Yeni bir parti kurma çalışmalarınız var. Partinin kapatılacağına inandığınız için mi bu çalışmalara girdiniz?” şeklindeki soruna ise “Yedek bir parti çalışmamız yok. Ama şunu çok açık olarak söyleyeyim. Biz Türkiye’de partimiz kapansa da, kapanmasa da demokrasiyi savunan bir gelecekten yanayız. Türk halkının ortaklı bir şemada buluşmasına, Türkiye’nin daha da özgürleşeceği, daha da demokratikleşeceği inancı taşıyoruz. Bunun için partimiz kapatılsa da, kapatılmasa da bizim çalışmalarımız sürüyor. Parti çalışmamız; çatı partisi çalışması içerisindeyiz. Buna yabancı değiliz. Çünkü bundan önce onlarca kez parti kapatıldı. Bu konuda demokrasi mücadelesinde bedel ödenmeden Türkiye’nin demokratikleşemeyeceğine inanan bir gelecekten geliyoruz. Diyoruz ki ‘Parti kapatılmaz’, ama kapatılırsa çok da çaresiz değiliz. Hayat devam ediyor. Hangi partiyi kapatırsanız kapatın, o parti aynı inançlar doğrultusunda kendisini farklı şekilde ifade eder. Herkes biliyor ki Kürtler, bu ülkeyi bölmek parçalamak istemiyor. Kürtler kendilerini demokratik ve özgürce ifade etmek istiyor. Şimdi sorun demokrasi ve özgürlükken, niye birbirimizden korkuyor, birbirimizin partisini kapatıyoruz? Niye birbirimizin düşüncelerine gem vuruyoruz?” ifadelerini kullandı.

Sakık, Deniz Baykal’ın Ergenekon avukatlığı yaptığını da belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Kimliğinin sol, sosyal demokrat olduğunu söylersek zorluk çekeriz. Ama CHP’nin sol değerlere yani sosyal demokratlığa inanmayan bir parti olduğunu biliyoruz. Baykal bugün sol bir partinin kimliğini ve düşüncelerini taşıyorsa onun yeri Ergenekon sanıklarının avukatlığını üstlenmek olmamalıydı. Bunun yeri nerede ne zaman olmalıydı biliyor musunuz? Gazi Mahallesi’nde 17 Alevi canı katleden insanlar, Ergenekon çetesi içerisindedir. Deniz Baykal eğer Aleviler’in oyunu alıyorsa, Aleviler’e inanıyorsa, özgürlüklere, demokrasiye inanıyorsa ve mağdurlara, hukuka ve adalete inanıyorsa hakikaten katledilen insanların yanında yer alırdı. Eğer gerçekten Deniz Baykal’da adalet duygusu varsa Ergenekon çetesinin katlettiği insanların yanında yer alırdı. Dönüp bakıyoruz. Ergenekon kimleri katletmiş? Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Hablemitoğlu, Hırant Dink; bunların hepsi bunlar tarafından katledildi. Ergenekon, Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atmış, her türlü kirliliklerle iç içe.
Uğur’un hatırı için Uğur’u katledenlerin yanında mı yer alması gerekiyor, yoksa Ergenekon’un yanında mı olmalıdır.”

Ağrı Dağı’nda PKK terör örgütü tarafından kaçırılan dağcılarla ilgili de açıklamalarda bulunan Sırrı Sakık, bu konuda üzerlerine düşecek görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi. Sakık, “Biz insani temelde, insana yönelik her türlü şiddetin karşısındayız. Bu insanların bir an önce ailelerine kavuşması açısından insan olarak üzerimize düşen her türlü görevi yaparız. Bu konudaki gelişmelerden çok fazla bilgim yok. Bu insanlar için ilan ve çağrıda bulunuyoruz. Bunların bir an önce
salıverilmesini ve ailelerine yetişmesi inancını taşıyorum. Partili olarak böyle bir görev düşerse, insanlık ve demokrasi adına hazırım. Dağlıca’daki olayı medya çok farklı olarak anlattı. Şu anda birçok arkadaşımız yargılanmaktadır. Biz vicdanımıza karşı sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.