Sağlık hizmetinin Muş’ta kaliteli bir şekilde vatandaşa sunulması için son yıllarda önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Akdağ, AK Parti hükümeti döneminde yapılan hizmetlerin sağlıkta büyük atılımlar olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere dün Muş’a geldi. AK Parti Erzurum Milletvekili Saadettin Aydın ile beraber THY’nin 962 sefer sayılı uçağı ile Muş’a gelen Bakan Akdağ’ı Vali Erdoğan Bektaş, AK Parti İlimiz Milletvekilleri Medeni Yılmaz ve Seracettin Karayağız, Belediye Başkanı Necmettin Dede, daire amirleri ve çok sayıda partili karşıladı.

Havaalanı VIP salonunda Muş’a gelişi ile ilgili olarak basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, bölgedeki insanların geçmiş dönemlerde sağlık hizmetinden mahrum bırakıldığını kaydederek, son yıllarda yapılan çalışmalarla bölge insanına kaliteli sağlık hizmeti sunduklarını söyledi.

Bakan Akdağ Muş’taki programı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Muş’ta bazı değerlendirmeler yapacağız. Korkut İlçemizde tamamlamış olduğumuz hastanemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Sağlık müdürlüğümüzden bazı bilgiler alacağım. Geldiğimiz noktayı görmüş olacağız. Parti çalışmalarımız ile ilgili bazı çalışmalarımız olacak. Vatandaşlarımız ile seçim çalışmalarımız ile ilgili ayrı bir toplantı gerçekleştireceğiz. Daha sonrada valiliğimizi, belediyemizi ziyaret ettikten sonra sabah Varto’ya hareket edeceğiz. Orda bazı incelemeler yaptıktan sonra Erzurum iline geçeceğiz” dedi.

“SAĞLIKTA TARİH BİR NOKTAYA GELDİK”
VIP salonunda basın mensuplarına sağlık alanında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Akdağ, “”Sağlıkta dönüşüm programı ile birçok alanda olduğu gibi sağlık alanda da tarihi bir noktaya geldiğimizi görüyoruz. Gerek sağlık binalarımızın alt yapıları itibarı ile gerek yen yapmakta olduğumuz sağlık kuruluşları ile bu sağlık kuruluşlarının aleti, edevatı, ekipmanı, alt yapılarının iyileştirilmesi ile belli bir noktaya gelmiş bulunmaktayız” dedi.

“PERSONEL SAYISI ARTTIRILDI”
Sağlık hizmetleri arasında en önemli çalışma olan personel sayısının arttırıldığını kaydeden Bakan Akdağ, “tabii ki bunların hepsinden daha önemli olanı bu bölgedeki personel sayısının arttırılmış olmasıdır. Uzman hekim sayısı 2002 yılının sonlarında ben göreve geldiğim de Muş’ta 30 civarındaydı. Bu sayı sağlık bakanlığı hastanelerinde 105’e özel sektörlerle çalışanlarla beraber 120’ye yükselmiştir. Yani bizim dönemimizde sağlık personeli sayısındaki artış 4 kat artmıştır. Diğer sağlık personellerinde de çok büyük artışlar sağlandığı gözlenmektedir. Artık kırsala sağlık hizmeti ulaştırıyoruz. 112 ambulanslarımız kırsala ulaşabiliyor” dedi.

1 ACİL İSTASYONU 7’YE ÇIKARILDI
Sağlık Bakanlığında göreve başladığı zaman Muş’ta 1 acil istasyonun faaliyet gösterdiğini kaydeden Sağlık Bakanı bugün acil istasyon sayısının ise 7’ye çıkarıldığını ifade etti. Akdağ, “göreve geldiğimizde Muş’ta sadece bir tane acil istasyonu vardı. Şu anda istasyon sayımız yedidir. Vatandaşlarımızın bu anlamda imdadına yetişmek için potansiyelimizi büyük ölçüde arttırmış olduk” dedi.

HAVA AMBULANSI
Sağlık hizmetinin kaliteli bir şekilde vatandaşa sunulması için devam eden çalışmalar neticesinde hava ambulanslarından da muş’un yararlanabileceğini ifade eden Bakan Akdağ, “Bunların yanı sıra bölgeye hizmet eden 2 adet hava ambulansından da Muş ilimiz istifade etmektedir. Bunların biri Diyarbakır’da biri de Erzurum’dadır. En kısa sürede Van’a hava ambulansı koymayı planlıyoruz” dedi. Muş’a gelirken uçakta karşılaştığı bir hasta ile sohbet eden Bakan Akdağ omurilik felci geçiren hastanın hava ambulansından yararlandığını hatırlatarak, “Enteresan bir tesadüf olarak uçak ile Muş’a gelirken gencecik bir delikanlı ile sohbet etme imkânı elde ettim. Bir kazadan dolayı omurilik felci geçiren kardeşimiz imiş. Şimdi durumu oldukça iyi imiş. Ellerini büyük ölçüde kullanmaya başlamış. Konuşması falanda gayet iyi. Bu kardeşimiz de hava ambulansı ile buradan sevk edilmiş” dedi.

Akdağ açıklamalarında şunları söyledi: “Tabi eksiksiz iş olmaz. Hele sağlık gibi bir alanda her gün yaptıklarımızın yerine yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Ana prensibimizde şudur. Hastamızın ızdırabı son bulmayana kadar bizim ıstırabımız son bulmayacak. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi yıllarca bu hizmetlerden mahrum kalmış bir bölge idi. Kuşkusuz devlet böyle bir mahrumiyet oluşsun istemedi elbette, ama daha önceki yönetimler bunu başaramamıştı. Bizim dönemimizde bunlar başarılmış oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu hizmetlerin kalitesi artarak devam edecek. Bilindiği gibi Bulanık’ta bir hastanemizi kısa bir süre zarfında modern bir hale getirdik”.

400-450 YATAKLI YENİ HASTANE
Muş’ta yeni bir hastane yapmak için bir süreden beri sürdürülen çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Akdağ, “Ayrıca Muş’ta da belediyemizin çok olumlu bir yaklaşımı ile mükemmel bir arazi temin edildi. Şimdi projelerini hazırlatıyoruz. Yeni bir hastaneyi Muş’ta en kısa süre içerisinde inşa edeceğiz. Muş’taki ve Bulanık’taki hastanelerin bitmesi halinde Muş’un 30 ile 50 senelik hastane ihtiyacı karşılanmış olacak. 6 yıl öncesine dönecek olursak, mevcut kadın doğum hastanesini hizmete sokmamız çok büyük bir eksikliği gidermişti diyebiliriz. Bunun yanı sıra Muş Devlet Hastanesinde iyileştirmeler yaptık. Ancak eski hastanelerin iyileştirilmeleri bir yere kadar. İnşallah Muş’a 400-450 yataklı mükemmel bir hastane yapmayı hedefliyoruz. Bu yıl içerisinde hastanenin ihalesini yapacağız. Bu hastanenin bir özelliği de geçmişteki 400 yataklı hastanenin 4 katı kadar büyük bir hastane olması. Bu hastanede bir yataklı, çok az bir kısmı da iki yataklı odalardan oluşacak. Banyosu tuvaleti, refakatçisinin yanında kalabileceği yerleri, hastaların ayakta muayene olabileceği yerleri olan bir hastane olacak” diye konuştu.

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı Sağlık Bakanı olduğu ve bir çok başarılı projeyi hayata geçiren bir bakan olarak yeni ne tür projeler geliştireceklerine yönelik soruya cevap veren Bakan Akdağ; “Anne ölümlerini ve bebek ölümlerini büyük ölçüde azalttık. Bu husustaki çalışmalarımız devam ediyor. Koruyucu sağlık hizmetlerine ayrı bir önem veriyoruz. Özellikle vatandaşlarımızın sigaradan korunma, sigara içilen ortamda bulunmama, sigara içenlerin ise terk etmesi ve şişmanlıktan korunma noktasında önemli çalışmalara imza atmayı planlıyoruz. Türkiye’de kızamığın kökünü kuruttuk. Tifoyu ortadan kaldırdık. Bulaşıcı hastalıkları nerede ise sıfırladık. Bireyin kendisini koruması ile ilgili hastalık gruplarında daha yapacağımız birçok şey var. Yani siz hareketsiz kalıyorsanız, sigara ve alkol tüketiyorsanız sağlık ekipleri ve sağlık bakanı bu konuda ne yapabilir. Biz bu konularda önemli çalışmalar yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi