Skip to main content

Rapor mahkemeye ulaştı

Muş Haber Fotoğrafı

  İslami çatı altında verdiği eğitimleriyle tanınan ve ilimizde ikamet eden Mustafa Doğan´ın da yer aldığı 33 sanık hakkındaki Tahşiyecilere Kumpas´ adlı davada önemli bir gelişme yaşandı.

Davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Genelkurmay Başkanlığı´ndan istenen yazıya cevap geldi. Mahkemenin: Radikal Tahşiye Grubu´, El Kaide yanlısı Radikal Mehmet Doğan Grubu´ veya Radikal Mehmet Doğan Grubu´ adı altında herhangi bir örgüt veya silahlı terör örgütünün olup olmadığı, var ise El Kaide terör örgütü ile bağlantısının bulunup bulunmadığı, 3 Aralık 2008 tarihi öncesinde veya sonrasında herhangi bir istihbari bilgi veya çalışmanın yürütülüp yürütülmediği hususundaki yazıya Genelkurmay Başkanlığı tarafından: Mehmet Doğan Grubu´nun El Kaide yanlısı söylemlerde bulunmasının propaganda ve taban genişletme amacına yöneliktir. Kürtçü-dinci karakteriyle Nurculuk içerisinde Kürt olgusunu öne çıkartmaya çalıştıkları tespit edildi şeklinde cevap verildi.

Dört adet bilgi dışında herhangi bir bilgi olmadığı ifade edilen MİT Müsteşarlığı tarafından 5 Mart 2009 tarihli Genelkurmay Başkanlığı´na gönderildiği belirtilen ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı kayıtlarında bulunan raporda, Tahşiyeciler adlı grubun ileri gelen isminin Mehmet Doğan olduğu ifade edildi.

Doğan´ın Nurculuk hareketinin Said-i Nursi´den sonraki liderleri olan Fethullah Gülen ve Mehmet Kırıncı´ya eleştirilerde bulunduğu, Gülen´i Risaleyi Nur´lar hakkındaki olumsuz sözleri nedeniyle eleştirdiği belirtildi. Grubun El Kaide yanlısı söylemlerinin de bulunduğu ifade edilen kısımda ise: Herhangi bir eylemsel faaliyetlerine rastlanmayan grubun, kısa vadede bir tehdit oluşturmayacağı bununla birlikte uygun ortam bulması halinde bir takım faaliyetlere girişebilmesi ihtimalinin de bulunduğu değerlendirilmektedir ifadelerine yer verildi. İstihbarat Başkanlığı veri sistemlerinde konuya ilişkin bilgilerin İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ile paylaşılıp paylaşılmadığına dair herhangi bir bilgi, belge ve kayda rastlanılmadığı açıklamasının da yer aldığı raporun okunması sonrası reddi hakim talebinde bulunan avukatların savunmalarıyla duruşmanın devam ettiği öğrenildi.   Kasten Delil Uydurma İddiası! Mahkemeye sunulan iddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nde görev yapan bazı polisler ile Gülen´e bağlı basın ve medya kuruluşlarınca 2009-2010 yılında Tahşiye grubuna üye olan kişilerin soruşturma işlemlerinde kasten delil uydurulduğu açıklandı.

Grup adına kasıtlı olarak algı oluşturulduğu da belirtilen iddianamede, soruşturma alt yapısının Fethullah Gülen´in emir ve talimatlarına göre kasıtlı bir şekilde oluşturulduğu da yer aldı.

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri