Muş’ta yaşanan park sıkıntısı sürücülere zor anlar yaşatıyor. Özellikle İstasyon Caddesi’ne çıkan ara sokaklara gelişigüzel park edilen araçlar trafiği büyük ölçüde aksatıyor.

Araç sayısının günden güne artması ve düzensiz parklar sebebiyle ana ve ara yollarda adeta trafik keşmekeşi yaşanıyor. Özellikle ara sokaklarda bazı sürücülerin araçlarını yol ortasına park yapması sebebiyle yaşanan sorun trafikte aksamalara sebep oluyor. Eski Kızılay Caddesi’nin ortasına duyarsız sürücüler tarafından park edilen araçlar diğer araç sürücülerini sıkıntıya sokarken, bazı vatandaşlar da trafik ekiplerinin ara yollarda da denetimlerini sıklaştırması gerektiğini savundular.

Ara sokaklarda çok ciddi bir denetleme yapılması gerektiğini savunan sürücüler, “İstasyon Caddesi’ne bağlanan bazı ara sokakların ortasına duyarsız sürücüler araçlarını park ediyorlar. Ara sokaklarda araçla ilerlemek adeta işkence gibi. Özellikle hal civarında trafik karmakarışık. Eski hal ve İstasyon Caddesi’ne bağlanan ara sokaklarda ciddi anlamda bir trafik düzenlemesi gerekir. Eski Kızılay Caddesi’nin 200 metre ilersinde yeni yapılan otopark bomboş dururken yolun ortasına park etmek anlamsız ve diğer sürücülere saygısızlıktır. Trafik ekiplerinin ara sokaklarda denetimlerini arttırmaları gerekir” şeklinde konuştular.

Eski Hal’de durum değişmedi

Köy minibüslerinin en sık uğradığı ve ticaretin yoğun olarak yapıldığı eski hal mevkiinde yaşanan trafik sıkıntısı halen çözülemedi. Özellikle öğle ve akşam saatlerinde yaşanan yoğunluk ve gelişigüzel park edilen araçlar, trafiği büyük ölçüde aksatıyor.

Yaşanan sıkıntının aşılması için İl Trafik Komisyonu tarafından bir düzenleme getirilmesi gerektiğini söyleyen Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, eski halin köylülerin alışverişlerini yaptığı önemli bir yer olduğunu, buranın araç giriş ve çıkışına kapatılması halinde esnafın iş yapamayacağını söyleyerek, “Esnaf zaten zor durumdadır. Burada bir düzenleme yapılması gerekir” dedi.

Sabah saatlerinde köylerden gelen dolmuşların gelişigüzel park etmesi ve yaşanan trafik yoğunluğu sebebiyle sıkıntı yaşayan esnaflar, “Köy dolmuşlarının garajı olmadığından buraya park etmek zorunda kalıyorlar. Ama köy minibüslerinin buradan ayrılmalarını da istemiyoruz. Çünkü bütün alışverişlerini buradan yapıyorlar. Bu bölgeye yakın civarlarda bir garaj yapılabilir” diye konuştular.
 Topkan Haber Ajansı