Skip to main content

Pankorbirlik’ten zorunlu açıklama

Muş Haber Fotoğrafı

31 Pancar Ekicisi Kooperatifi’nin tamamını ortak olarak bünyesinde bulunduran ve yaklaşık 1 milyon 600 bin pancar üreticisini temsil eden Pankobirlik’in 13 Eylül’de yapılacağını duyurduğu seçimli genel kurul toplantısının ertelenmesi, Pankobirlik’e üye 27 Pancar Ekicisi Kooperatifi ile Ankara dışında olduğu için imza atamayan bir kooperatif yöneticisinin imzaladığı toplam 28 destekli ortak açıklama yapıldı.

Muş Pancar Ekicileri Kooperatifi Mehmet Ali Seçkin’in de imzasının bulunduğu açıklamada; “Ülkemizdeki 31 Pancar Ekicisi Kooperatifinin tamamını ortak olarak bünyesinde bulunduran ve bu kooperatiflere üye yaklaşık 1 milyon 600 bin pancar üreticisinin temsil edildiği Birliğimizin 13 Eylül 2011 Salı günü Ankara’da yapılacağını duyurduğu Seçimli Genel Kurul Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın anılan toplantıya kısa bir süre kala gönderdiği yazı ile ileri bir tarihe ertelenmiştir. İlgili Bakanlıktan tarafımıza intikal eden erteleme yazısında birliğimiz ortağı bir kooperatifimizin Nisan ayında gerçekleştirilen Genel Kuruluna yapılan itiraz ile yine bir kooperatifimizin yöneticileri hakkında yargıya intikal ettirilmiş haksız ve mesnetsiz bir şikâyet gerekçe gösterilerek bu durumun Genel Kurulda kullanılacak oyları, ortaya çıkabilecek iradeyi etkileyebileceği belirtilmiştir. İlgili Bakanlığımızın zorlama bir yorumla Genel Kurulumuzu erteleme kararı almasına yol açan süreçte Bakanlık yetkililerimizin yanıltıcı ve yanlış bilgilendirildiğini düşünüyor ve bu kararın en kısa sürede düzeltileceğine inanıyoruz” denildi.

Birliğin demokrasi kültürünü benimsediğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kamuoyunun bilmesinde yarar vardır ki, Birliğimiz demokrasi kültürünü özümsemiş ve kendi geleneklerini oluşturmuş ülkemizin nadide kurumlarından biridir ve bu çerçevede bu güne kadar yaptığı 38 Genel Kurulun tamamını demokratik kurallara sıkı sıkıya bağlı bir şekilde ve bu kültürden asla taviz vermeden gerçekleştirmiştir. İlgili Bakanlığın müdahalesi ile Genel Kurul ertelemesi ilk defa karşı karşıya kaldığımız bir durum olmakla birlikte ertelemeye gerekçe gösterilen hususlar ilk defa karşılaştığımız olaylar değildir. Şöyle ki, yazıda bahsi geçen ve bir kooperatifimizin genel kuruluna yapılan itiraz sık karşılaştığımız ve mevcut durumda bile bazı kooperatiflerimizin genel kurulları için de geçerli bir husustur. Herkesin malumu olduğu üzere ülkemizde nizasız seçim hemen hemen yoktur ve her seçimin sandıkta kaybedeninin yaptığı ilk iş mahkemeye müracaat ederek sandıkta kazanamadığını mahkeme yoluyla kazanmayı denemektir. Yani ülkemiz açısından seçime ve sandığa itiraz vaka-i adiyedendir. Diğer yandan devam eden bir adli sürecin bu ertelemeye gerekçe gösterilmesi ise hukukun temel kuralı olan masumiyet karinesi ilkesi ile çelişmektedir. İlgili Bakanlığımız ve kamuoyu da takdir edecektir ki, bu gibi durumların içtihat haline gelmesi hem bizim kurumumuzu hem de benzer birlikleri ileride Genel Kurul yapamaz hale getirebilecek tehlikeli bir süreci de tetikleyebilecektir. Yani sandıkta her kaybeden itiraz edecek ve sandığın gelmesine mani olabilecek, fütursuzca iftira atmaktan çekinmeyenlerin yapacakları şikâyetler on binlerce üreticinin temsil edildiği kurumların işleyişini ve serbest iradesiyle seçim yapmasını sekteye uğratabilecektir. Bakanlığımızın bu tür bir içtihadın oluşmasını arzulamayacağına ve maksadının bu olmadığına inancımız tamdır.

Genel kurulun yapılmasını geciktirenlerin amaç ve niyetlerinin farkında olunduğunu kaydedildiği açıklamada; “Bakanlığımızı yanıltıcı bir şekilde ve yanlış bilgilendirerek Seçimli Genel Kurulumuzun yapılmasını geciktirenlerin amaç ve niyetlerinin farkındayız, aşağıdaki hususları kamuoyunun ve ilgili kurumlarımızın dikkatine sunarız:

Bizim öncelikli görevimiz kurumumuzun ve pancar üretiminden geçimini sağlayan üretici ortaklarımızın hak ve menfaatlerini savunmaktır. Bizim açımızdan kurumun ve sektörün geleceği kişilerin istikbalinden önemlidir. Bu çerçevede Bakanlığımızı yanlış bilgilendirerek yanıltanların yaptığı hesabın tutmayacağını özellikle belirtmek isteriz. Düzeltileceğine inandığımız bu karara takılarak tam bir uyum içinde ve ülke tarımının kalkınması, ileri ülkelerle rekabet edebilmesi için omuz omuza çalıştığımız ve Türk çiftçisinin daha çok üreterek daha çok kazanması için mücadele ortaklığı yaptığımız Bakanlığımız ile kurumumuz ve üretici ortaklarımız arasında bir nizanın doğmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Karnı tok sırtı pek bir tarım kesiminin önünü kesmek isteyenlerin döşediği mayınlara basmayacağız.

Sektörün önündeki zaman diliminin kıymetini biliyoruz. Pancar şekeri sanayinin ve pancar üreticisinin geleceğinin şekilleneceği bu süreçte, Pankobirlik’i ve Pankobirlik ortağı kooperatifleri cambaza bak diyerek kimse asıl ilgi alanından uzaklaştıramayacaktır. Bizce malum bazı çevrelerin gerçek amaçlarını gizleyerek Bakanlığımızı yanıltma, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme çabaları inanıyoruz ki hüsranla sonuçlanacaktır.

Biz sektör olarak köklü geleneklere sahip, büyük ve birbirine bağlı bir aileyiz. Bu ailede herkes her göreve serbest iradesiyle talip olabilir. Herkes her göreve gelebilir. Bunun tek bir şartı vardır; bu görevlere hür ve ipotek altına alınmamış oylarla yapılan seçimle gelinir ve aynı şekilde yine seçimle gidilir. Bu geleneğimize dün bağlıydık, bugün bağlıyız, yarın da bağlı kalacağız.

Kurumun ve sektörün dışındaki, pancar tarımıyla ilgisi olmayan, hatta ondan rahatsız olan çevrelerin bir süredir kurumumuzun ve sektörün içine el atma, birlik ve beraberliğimizi bozma çabalarının farkındayız ve buna ne biz, ne de yürekten inanıyoruz ki ilgili Bakanlığımız asla müsaade etmeyecektir.

Bazılarının ekonomik gücünü, bazılarının nüfuzunu kullanarak kirli bir ittifak oluşturduğuna ve PANKOBİRLİK’i ve sektörü şekillendirmeye çalıştığına dair tevatürlere itibar etmiyor, etmek istemiyoruz. Ancak, böyle bir ihtimalin ufak da olsa gerçeği yansıtma ihtimaline karşılık da hükümetimizin ve ilgili Bakanlığımızın hassas davranacağına bugüne kadarki icraatlarından güç alarak yürekten inandığımızı ifade etmek istiyoruz. Hayatın hiçbir alanında olayların ve kurumların şekillendirilmesine yönelik mühendislik çalışmalarına izin vermeyen ve kim olursa olsun üzerine kararlılıkla yürüyen, kangrenli parmak kendisinden olsa bile kesip atan hükümetimizden PANKOBİRLİK camiası olarak eğer bu rivayetlerde doğruluk payı varsa müdahale etmesi ve yürütülen mühendislik çalışmalarına müsaade etmemesi tek beklentimizdir.

Herkesin bildiği gibi PANKOBİRLİK devlete tek kuruş yük olmadan kendi ayakları üzerinde duran ve ulaştığı iktisadi başarı ile kendi üreticisine sahip çıkan ve ülke ekonomisinin, özellikle de tarımsal sanayinin gelişimine katkı veren bu özellikleriyle de uluslararası camiada da dikkatle takip ve takdir edilen nadir kurumlarımızdan biridir. Sahip olduğu ve evrensel standartlardaki demokrasi geleneği, sektörde elde ettiği başarılarla başta AB’nin organı kurumlar olmak üzere birçok uluslararası kuruluşa onlardan gelen davet üzerine üye olan ve o kuruluşların tamamında yönetim kademelerinde temsil edilen kurumumuzun, yaşanan süreci 2012’yi kooperatifçilik yılı olarak kutlamaya hazırlanan kurumlara izahta ve o kurumların yaşananları anlamakta ve anlamlandırmakta zorlanacağı açıktır. İlgi Bakanlığımızın ülkemiz tarım sektörünü uluslararası arenada şerefle temsil eden ve ülke tarımının hak ve menfaatlerini bu kurumlarda savunan PANKOBİRLİK’in bu mücadelesine zeval vermek istemeyeceğini ve olası bir yaptırımla karşılaşma ihtimalimize karşılık kararını tekrar gözden geçireceğini umuyoruz.

PANKOBİRLİK ortağı kooperatifler olarak bizler Bakanlığımızın yanıltılmasından ve yanlış bilgilendirilmesinden ve bunun sonucunda Genel Kurulumuzu gerçekleştirmek üzere geldiğimiz Ankara’dan ilk defa Genel Kurulumuzu yapamadan dönmekten duyduğumuz üzüntüyü belirtir, kurulduğu 1972 yılından bu yana darbe dönemi dahil her dönemde yöneticilerini seçimli genel kurulları ile belirlemiş bir kurumun bugünkü delegasyonu olarak seçimli genel kurulumuzun yolunu açacak kararın en kısa sürede alınacağına ve yanlış bilgilerle yanıltılan Bakanlığımızın bu süreci demokratik ve tabii mecrasına vakit kaybetmeden hemen yönlendireceğine ve kendi istikbal ve menfaatleri için kurumlarımızı yanıltmak ve kamu gücünü kendi emellerine alet etmek isteyenlerden hesap soracağına olan inanç ve beklentimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerine yer verildi.
 Şark Telgraf Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri