Skip to main content

Pancar tarımına bir darbe daha mı?

Muş Haber Fotoğrafı

Şeker İş Sendikası Muş Şube Başkanı Fikret Sancar, sağlığı tehdit eden tatlandırıcılarla ilgili olarak yazılı basın açıklaması yaptı. Sancar, Pancar tarımının dolayısı ile şeker sanayinin ülke ekonomisine 3 milyar dolar dolayında bir katma değer sağladığı bilinmektedir. Ancak uygulanan kotalar ve desteklenmeyen pancar tarımının önüne her defasında engeller çıkarılmaktadır. Bu gün ülkemizde 4-5 fabrikamız çiftçinin pancardan çekilmesi ile üretim yapmamaktadır dedi.

Şeker İş Sendikası Muş Şube Başkanı Fikret Sancar yazılı basın açıklamasında, Dünya tatlandırıcılar ile mücadele ederken ki bazı ülkelerde üretimi yoktur bazılarında yüzde 2leri geçmezken ülkemizde yüzde 10 ve bu miktarın yüzde 50 artırılması da bakanlar kurulunda yetkisinde olduğundan sürekli artırılarak pancar şekeri ile haksız bir rekabet ortamı oluşturulmaktadır. Tatlandırıcı firmaları dünya şeker kartelleri elinde iken Pancar tarımı milli bir ürün ve coğrafyamızın iklimine uygun bir üründür. Aynı zamanda gerek tarımda gerek sanayinde büyük istihdam olanakları sunmaktadır. Hayvancılık, nakliyecilik ve yan ürünlerinin ekonomik katkısı da unutulmamalıdır.

Üretim Reform Paketi Kanun Taslağının 46ıncı maddesi ile, 4634 sayılı Şeker Kanununun 3üncü maddesinde değişiklik yapılarak tatlandırıcıların önünü açacak düzenlemeler yapılmak istenmektedir ifadelerine yer verdi.

Sancar açıklamasında daha sonra şunları söyledi: Geldiğimiz süreçte tatlandırıcıların (Glukozun) kota kapsamından çıkarılması gündemdedir. Bu yeni düzenleme ile 1 350 000 ton Glukoz ve İzoglukoz Kurulu kapasitesine sahip olan ve tamamına yakını yabancı mülkiyetli nişasta kökenli şeker sektöründe kapasitesinin tamamının kullanılmasının önü açılırken, tamamı yerli sermayeden oluşan pancar şekeri sektörü ciddi tehdit altında bırakılmaktadır.

Türkiyenin bugünlerde içinde bulunduğu durum ve OHAL uygulamalarının avantajlarından yararlanılarak, yabancı sermayeli NBŞ şirketlerinin bu düzenlemeyi bir oldubittiye getirmeye çalıştıkları, hatta konjonktüre bağlı bir pazarlık konusu haline getirdikleri düşünülmektedir.

Yeni düzenleme ile; tüm glukoz formları (likit yada kurutulmuş halde) şeker tanımı içinden çıkarılarak, hem kota kapsamından, hem de Şeker Kurumunun tüm glukoz ürünleri üzerindeki düzenleme ve denetleme yetkisi ortadan kaldırılmaktadır.

Sağlığa zararları ile sık sık gündeme gelen NBŞ üreticilerinin kuvvetli lobi faaliyetlerine karşı Siyasilerimizin ve yetkililerin direnmeleri gerekmektedir. Rekabet edebilir bir Şeker Sanayi ve pancar tarımı geleceği adına elzemdir.

Öncelikle uygulanan pancar kotaları çiftçiyi tarladan çektirdi; dolayısı ile bazı fabrikalarımız pancar olmayışından kampanya yapmaz iken kalan çiftçilerimizi muhafaza etmez isek tarlalar boş fabrikaları kapalı kazanan yabancı tatlandırıcı firmaları olacaktır, Bölgesinde Şeker fabrikası olan ve pancar tarımı yapılan her yetkilinin ve halkımızın duyarlı olması ve sahiplenmesi önem arz etmektedir.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri