Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki pancar kooperatifi temsilcileri, bölgedeki şeker fabrikalarına talip olduklarını açıkladı. Doğu Anodolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bazı illerini temsilen 7 kooperatif Erzurum’da bir araya geldi. Ağrı, Erçiş, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Malatya ve Muş pancar kooperatiflerinin başkanları, Palandöken Dağı’nda bir otelde toplantı yaptı. 2001 yılında itibaren özelleştirmeye alınan şeker fabrikalarından kamuya ait olanların durumunu görüşen kooperatif temsilcileri; Adapazarı, Amasya, Çumra, Kayseri, Konya fabrikaları ve ortağı olduğu Kütahya fabrikası ile Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 37’sine hakim.

Maddi anlamda sorun yaşamadıklarını belirten kooperatif temsilcileri, bölgedeki fabrikalara talip olduklarını belirtti. Bölgede son 5 yıl içerisinde şeker pancarı eken çiftçi sayısında ve üretim alanlarında düşüşler yaşandığını açıklayan Erzurum Pancar Kooperatifi Başkanı Hakkı Yağanoğlu, pancar eken çiftçi sayısının 88 bin 957’den 45 bin 325’e, pancar üretimini 2 milyon 55 bin 200 tondan bir milyon 463 bin 300 tona, şeker ürteminin 251 bin 379 tondan 171 bin 549 tona gerilediğini söyledi. Pancar üretimindeki gerileme nedeniyle bölgenin yıllık 200 milyon YTL katma değerden mahrum kaldığını vurgulayan Yağanoğlu, pancar ürteminde sürekliliği sağlama adına kooperatiflerin şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde önceliği hak ettiğini belirtti.

Şeker üretiminin sürdürülebilirliği ve sermayenin tabana yayılması adına özelleştirmenin gerekliliğinin altını çizen Yağanoğlu, şunları söyledi: “Son yıllarda uygulanan kota nedeniyle üretimi azalsa da yine yöre çiftçilerimiz için şeker pancarı alternatifi olmayan bir bitkidir. Pancar ürteminin sürekliliğini sağlamak ve geçmişteki acı tecrübelerin yeniden yaşanmaması için fabrikaların işi bilen pancar kooperatiflerine işletme devri yöntemi ile özelleştirmesinin yapılması gerekir. Biz bu fabrikalara talibiz. ABD’deki şeker fabariklarının tamamı kooperatiflerin mülkiyetindedir. AB’de ise pancar kooperatiflerin oranı yüzde 55 civarındadır.”