Skip to main content

Özürlülerin en iyi dostu İşkur`dur

Muş Haber Fotoğrafı

 
Muş İşkur İl Müdürü Mikail Gökarslan, işsizlik sorununun olmadığını, iş beğenmeme sorununun olduğunu vurgulayarak, özel sektörde özürlülerin, özürlü maaşlarının kesilmesinden dolayı çalışmak istemediklerini belirtti.
 
Muş İşkur İl Müdürü Mikail Gökarslan, iş beğenmeme sorununa parmak bastı. Gökarslan, yaptığı açıklamada: “Ülkemizde işsizlik sorunu yerine iş beğenmeme sorunu var” dedi.  Özellikle hükümlü, eski hükümlü ve özürlülere yönelik istihdam çalışmalarının olduğunu söyleyen İŞKUR Müdürü Mikail Gökarslan, “bazı vatandaşlarımız aylık özürlü maaşları kesilecek diye özel sektörlerde çalışmıyorlar” dedi. Konu ile ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye İş Kurumu Muş İl Müdürü Mikail Gökarslan, “4857 iş kanunun 30. maddesi gereğince 50 işçi çalıştıran özel sektörde yüzde 3 özürlü çalıştırma mecburiyetinin olduğu ve kamu kurumunda ise yüzde 4 özürlü ile yüzde 2 eski hükümlü çalışma mecburiyeti vardır.
 
 
Ancak ilimizde özel sektörde birçok özürlü istihdamını karşılayamıyoruz. Kurumumuz tarafından özürlüleri özel sektöre yönlendirmemize rağmen özürlü yinede gitmiyor. Bunun nedeni ise çalıştığı yerde SGK’sı yatırılıyor. SGK’sı yatırılan özürlünün ise aylık maaşı kesiliyor. Bu nedenle özürlü maaşlarının kesilmesinden dolayı özel işlerde çalışmıyorlar. Türkiye İş Kurumu Muş İl Müdürlüğü özürlülere en yakın kamu kurumlarından bir tanesidir. 2010 yılında özürlü çalıştırmayan kamu kurumları ile özel sektöre ortalama 300 bin TL ceza kesilmiştir. Cezai işlemlerinin ardından İŞKUR kurumlara ve özel sektörlerin takipçisi oldu. Özürlü çalıştırmayan her bir kuruma ortalama aylık Bin 672 TL aylık ceza kesilecek. Son üç yılda birçok özel sektörde özürlü istihdamı sağlanmıştır. Özürlülerin en iyi dostu yinede işkur’dur. Türkiye genelinde özürlü ve eski hükümlü çalıştırmayan kurumlara yada özel sektörlere kesilen para cezası bir fonda biriktirilerek, özürlü ve hükümlü eski hükümlülere meslek edindirme kurslarının açılması için toplanan paralardır. İlimiz Türkiye genelinde hükümlü, eski hükümlü ve özürlülere en çok meslek edindirme kursları açan iller arasındadır. Artık günümüzde işkur’a gelen, her işi yaparım yerine bir işim bir mesleğim var demesi için durmadan meslek edindirme kursları açıyoruz. İşkur’a bir işsizin 5 ayrı meslekten kaydını alabiliyoruz. Bu aşamadan sonra açık iş ilanlarına kendilerini yönlendiriyoruz. Ve uzun süredir işkur’a kayıtlı olan işsizlerin neden iş bulamadıklarını ve kurumda eğitim almış iş ve meslek danışma arkadaşlarımızca araştırma yapıyoruz. Hatanın veya sorunun nerede olduğunu tespit ediyoruz. Eğer bir işsiz işi yoksa mesleklere yönlendiriyoruz. Mesleği olanı ise ikinci bir mesleğe yönlendiriyoruz. Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda il merkezinde işsizlere son sınıf öğrencilerine veli toplantılarında bu tür çalışmalarımız devam ediyor. Yapılan tüm çalışmalar yönetmelik gereği 3 ayda bir toplanan il istihdam kurulunun kararıyla alınan çalışmalardır. Muş Valimizin Sayın Ali Çınar Başkanlığında toplanan il istihdam kurulu uygulama makamıdır. Yani kararı valimiz verir bizde uygularız. Sayın valimizin talimatları doğrultusunda Muş’ta birçok başarıya imza attığımıza inanıyoruz” dedi. Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri