Türkiye Otobüsçüler ve İşletmecileri Federasyonu (TOFED) Derneği Muş Temsilcisi ve Muş Yolu Otobüs Firması Müdürü Rüstem Sayım, Muş ve Van otobüs firmaları arasındaki rekabet sebebiyle otobüsçülerin iflasın eşiğine geldiğini söyledi. Muş Belediyesi Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde İHA muhabirine açıklamada bulunan Rüstem Sayım, otobüsçülük mesleğinin bitme noktasını geldiğini ve otobüs firmaları arasında yaşanan rekabetin bitirilmesi için birilerinin aracı olup elini taşın altına koyması gerektiğini kaydetti. Muş’taki firmaların 50 tane otobüsünün bulunduğunu ve son günlerde 10 tane otobüsün satışa çıkarıldığını kaydeden Rüstem Sayım, “Türkiye genelindeki bütün firmalar otobüslerini yenilerken, biz rekabet sebebiyle zor günler yaşıyoruz. Bu otobüsler para kazanamadığı için satılıyor. Böyle giderse Muş’ta otobüsçülük tamamen yok olur. 400-500 bin YTL otobüse yatıran vatandaş kar etmiyorsa tabi ki satacak” dedi.


Muş’tan geçen Van’daki otobüs firmalarının ucuza yolcu götürdüğü, kendilerinin de fiyat düşürüp rekabet etmek zorunda kaldıklarını belirten Sayım, “Yaklaşık olarak bir yıldır Van otobüsleri, Van’dan boş çıkıyorlar ve yoldan yolcu toplayarak gidecekleri yere ulaşıyor. Van firmaları Muş’tan İstanbul’a 35 YTL’ye yolcu götürüyor. Esas fiyat 50 YTL’dir. Van firmalarının fiyatı düşürmesi sebebiyle biz de mecburen fiyat indirimine gittik. Biz 50 YTL’ye yolcu taşırken, Van Firmaları 35 YTL’ye götürürse kim bizim otobüsümüze biner. Mecburen biz de rekabete giriyoruz. Rekabete girdiğimizden dolayı da zarar ediyoruz. Van firmaları olmazsa Muş’un firmaları olan Muş Yolu, Yeşil Muş Ovası ve Muş Tur firmaları kendi aralarında anlaşabilirler. Van bizden istediği zaman yolcu alabiliyor. Ama biz komşu ilimiz olan Bingöl’den yolcu almıyoruz. Çünkü hem aramızda bir anlaşma var, hem de saygıdan dolayı yolcu almıyoruz. Yolda denk gelirse o ayrı bir konu. Yani Bingöl otogarına girip yolcu almıyoruz. Van firmaları ile defalarca görüşmemize rağmen yine de Muş’tan yolcu alıyorlar” diye konuştu.


Otobüs Sahibi Erhan Kaşdaş ise çok zor durumda olduklarını belirterek, “Bizim bütün emeklerimiz boşa gidiyor. Çünkü Van firmalarının yüzünden yolcu fiyatları düşüyor. Rekabetten dolayı çok zarar ediyoruz. Otobüsleri bağlasak daha karlıyız. Her seferde zararla gidip geliyoruz” dedi.

NULL