Ankara’da yaşanan su sorununa Muşlu vatandaşlar ilginç bir çözüm buldu. Ankara’da ikamet eden ve tatil için memleketlerine gelen vatandaşlar ile başkentteki yakınlarını ziyarete gidenler, bidonlara doldurdukları suları otobüs bagajında Ankara’ya taşıyor.

Tatil için geldikleri Muş’tan geri dönüş yapan vatandaşlar Ankara’ya hazırlıklı gidiyor. Otobüs bagajlarında Ankara’ya götürdükleri suyun birkaç gün kendilerine yeteceğini belirten tatilciler, geçici de olsa su sorununa çözüm bulmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Ankara’daki yakınlarını ziyarete giden vatandaşlar da beraberlerinde bidonlarla su taşıyor. Başkentteki yakınlarını ziyarete giden Ferit Aktaş isimli vatandaş, şu an götürülebilecek en büyük hediyenin su olduğunu belirterek, “Ankara’da su sıkıntısı had safhada. Ankara’ya gidiyorum ve aldığım 3 adet su bidonunu otogardaki çeşmeden doldurup götürüyorum. Bunun çare olmadığını biliyorum ancak vatandaş olarak yapacağım bir şey yok. Otobüsle giderken su da götüreyim dedim” şeklinde konuştu.

Otobüs çalışanları ise ilginç bir uygulama ile karşı karşıya kaldıklarını kaydederek ilk kez su taşıdıklarını söyledi. Yıllardır otobüslerde çalıştığını belirten Muhittin Aşkan, 15 yıldır ilk defa böyle bir durum ile karşılaştığını söyledi. Aşkan, “Bagajlarda her türlü eşya, yiyecek, hatta tavuk ve horoz bile taşıdık. Fakat bugüne kadar hiç su taşımamıştık. 10 günden beri Ankara yolcularımızın bir kısmı bidonlarla su götürüyor. Su sorunu giderilmezse biz daha çok su taşımak zorunda kalacağız” açıklamasını yaptı.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Muş Şubesi Temsilcisi Rüstem Sayım ise son zamanlarda yolcuların taşıdığı su bidonlarının dikkatlerini çektiğini söyledi. Sayım, “Firmalarımızın Ankara seferlerinde son zamanlarda yolcular su bidonları getirmeye başladı. Ankara’daki su sıkıntısını bildiğimiz için yolcularımızın bu taleplerini geri çevirmiyoruz. 7 yıldan beri bu işi yapıyorum, otobüs bagajlarında birçok yük taşındığına şahit oldum ama suya ilk kez şahit oluyorum. Zaten başımız aşırı bagajlar sebebiyle dertte idi. Şimdi ise su ile başımız belada” dedi.

Otobüs şoförlerinden İbrahim Akın ise yolcuların bidonlarla Ankara’ya su taşımalarının kendilerini sıkıntıya soktuğunu söyleyerek Ankara’daki su sorunun giderilmesinin kendilerini de rahatlatacağını söyledi.

 NULL