Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Önder Sav ın önceki gün Ankara nın Elmadağ ilçesinde Hz. Muhammed (S.A.V.) hakkında sarf ettiği ifadelere Muş’taki siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.

nder Sav ın, Elmadağ İlçe Belediye Başkanı nı ziyaretinde yanlarına gelen CHP li Mustafa Ünal ın hacca gitme arzusunu belirtmesi üzerine sarf ettiği, “Boşver, Araplara para kaptırma. Bakarsın Muhammed seni bırakmaz, yanına alır” sözleri büyük tepki toplamaya devam ediyor. Saadet Partisi Muş İl Başkanı Muhittin Aytunç, bu sözlerin dine yönelik bir saldırı olduğunu ifade ederek Sav ın Müslüman Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini belirtti. Aytunç, siyasilerin üzerlerine vazife olmayan konularda zaman zaman bu tür açıklamalarda bulunduğunu ileri sürerek kimsenin insanları farklı kökenlere ayrıştırmaya hakkının olmadığını dile getirdi. İl Başkanı Muhittin Aytunç, Müslüman olan bir ülkenin inanç değerlerine herkesin saygı duyması gerektiğini vurgulayarak, Önder Sav ın tamamen talihsiz, bir o kadar da cahilane bir açıklama yaptığını belirtti. Bu tür bir davranışı nefretle kınadıklarını ifade eden Aytunç, CHP nin Türkiye nin ana sorunlarıyla uğraşmaktan çok, kendisini ilgilendirmeyen konulara el attığını savundu.

DÜŞÜNCELERİNİ GİZLEMİYORLAR

SP Muş İl Başkanı Muhittin Aytunç, efendimize yönelik olarak yapılan alaycı sözleri SP Muş İl Teşkilatı olarak kınadıklarını vurgulayarak, “Bu tür bir davranışın Hz. Muhammed in (S.A.V.) alçakça karikatürlerini çizen veya Irak ta Kur an-ı Kerim i hedef alan Amerika Birleşik Devletleri askerlerinden bir farkı kalmamıştır. CHP Merkez Karar Yürütme Kurulu nun derhal toplanıp bu kişiyi görevden almaları gerekmektedir. Böylesi bir zihniyet Müslüman halkımızı temsil etmiyor” dedi. Aytunç sözlerine şöyle devam etti; “Sav Müslüman değilse söylenecek bir kelimenin bulunmadığını, ne olursa olsun böylesi bir yaklaşımın insani değerlerle bağdaşmıyor. CHP nin kendi düşüncesinde olmayanları ötekileştirmeye çalışıyor. Başka düşüncelere ve inanışlara tahammül edemiyorlar. Önder Sav ve CHP, düşüncelerini gizlemeyerek, Biz Müslüman değiliz, İslami düşünceyi tanımıyoruz ve Peygamberini bilmiyoruz diye açıklama yapmak gibi bir tavır sergiliyorlar. Bu kabulleniyorlarsa Müslümanların da tepki göstermeye hakkı yoktur. Çünkü İslam dini İslamiyet i kabul etmeyenlere “Sizin dininiz size, beni dinim bana” şeklinde hoşgörü gösteren bir dindir” şeklinde konuştu.

 Muş Ovası Gazetesi