Okumak için arkadaşı aracılığı ile Muş Alparslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Mehmet Güneş’e mektup gönderen Naşide Demir isimli kız çocuğunun hayali gerçek oldu. Dumlusu köyünde oturan ve ilköğretimi bitirdikten sonra köy muhtarı babası tarafından okula gönderilmeyen Naşide Demir (12) isimli kız çocuğu, yazdığı mektubu Muş Alparslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda okuyan arkadaşı Sabiha Akyol’a vererek Okul Müdürü Mehmet Güneş’e iletmesini istedi. Okul Müdürü Mehmet Güneş mektubu aldıktan sonra Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçti. Yetkililer, okumak isteyen kız çocuğunun evine gidip ailesi ile görüştü ve minik Naşide yeniden okula kazandırıldı.

Okumayı çok istediğini ancak bir türlü babasının onayını alamayınca mecburen mektup yazıp yardım istemek zorunda kaldığını söyleyen Naşide Demir, “Köyümüzde arkadaşım Sabiha Akyol’la aynı okulda okuduk ve birinci kademe öğretimini bitirdik. Sonra Sabiha’nın babası onu okula gönderdi. Tüm ısrarlarıma rağmen babam beni okula göndermedi. Ben de okumak için okul müdürüne bir mektup yazdım ve arkadaşımla gönderdim. Daha sonra gelip köyden beni alarak okula kaydettiler. Ben okumayı çok istiyorum. Tek hedefim doktor olmak” dedi.

Naşide Demir’i Milli Eğitim Müdürü İlhamı Bayraktar ve Alparslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Mehmet Güneş ile birlikte makamında kabul eden Muş Valisi İbrahim Özçimen, kız çocuklarının okullaşmasında önemli mesafe kat edildiğini söyledi. Muş’ta 4 bin kız çocuğunun okula kazandırıldığını söyleyen Özçimen, “Terörün, vahşetin, geriliğin temeli cehalettir. Bunları yenmek için de çocukları bu yaşta okullara almamız lazım. Kız çocuklarının okullaşması konusunda çok mesafe kaydettik. Çünkü kız çocuklarını okuttuğumuzda bir aileyi okutmuş oluruz, erkeği okuttuğumuzda bir kişiyi okutmuş oluruz. Gerek ilköğretimde gerekse orta öğretimde üçüncü kız YİBO’yu (Yatılı İlköğretim Bölge Okulu) yakında Hasköy ilçemize açıyoruz. Kız YİBO olunca veliler çocuklarını daha rahat okula gönderiyor. Göreve başladığım günden itibaren 10’a yakın kız yurdu açtık. Bizim tek şartımız çocuklarımızı okutmaktır. Üniversite sonuna kadar onları okutmak bizim görevimizdir. Çocuklarımızı bilimden istifade ettirmek için çaba gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

 NULL