Muş Valisi İbrahim Özçimen, Muş Ovası’nda kıvrımlarla aktığı için tarım arazilerine zarar veren ve sel baskınlarına sebep olan Karasu Nehri’nin ıslah edilmesi için hazırlanan projenin start aldığını söyledi.
 “Birinci Kar Festivali” için düzenlenen resim ve fotoğraf sergisinde fotoğraf sanatçısı Adem Sönmez’in Karasu Nehri’nin mendereslerini gösteren fotoğrafını incelerken basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali İbrahim Özçimen, proje için gerekli paranın geldiğini söyledi. İstimlak çalışmalarına başlanılacağını ve fiyatta anlaşma sağlanamayan araziler için mahkeme yoluna gidileceğini kaydeden Vali Özçimen, projenin start alacağını ve artık dönüşün olmadığı belirterek, “Şartlar ne olursa olsun ıslah çalışmalarımıza en geç önümüzdeki haziran ayında başlamamız kaçınılmazdır” dedi.
 En büyük sıkıntının mirasçıları bir araya toplamak olduğunu vurgulayan Vali Özçimen, şöyle konuştu:
 “Arazisi proje kapsamına giren vatandaşlarımıza tebligat yapılacaktır. Her bir eve, her bir arsaya yapacağımız müracaatı bir tek kişi yerine 10-15 kişiye yapmamız gerekmektedir. Bu da 60 kişiye tekabül edecektir. Hiçbir mazeret çalışmaların başlamasını engelleyemez. Ne suretle olursa olsun ıslah çalışmalarına başlayacağız. Bunun için her türlü alt yapı çalışmalarımızı tamamladık. Arsa veya ev sahipleriyle temaslara geçtik. Ulaşamadığımız, irtibata giremediğimiz kişilere tebligatlar yapmaya başladık. Anlaşma sağlanmayan mirasçılar ile mahkeme yoluyla uzlaşacağız. Amacımız bu projeden Muş’un faydalanacağını ve yöre insanının fayda göreceğini vatandaşlarımıza anlatmaktır. Özellikle İlkbahar mevsiminde sel felaketine maruz kalan vatandaşlarımız daha duyarlı davranmalıdır”.
 Karasu Nehri’nin ıslah edilmesi için gerekli ödeneğin gönderildiğini belirten Özçimen, bakanlıktan paranın geldiğini ancak 2 aylık bir zaman kaybının olduğunu ifade ederek, “İlk etapta 8 kilometrelik alan ıslah edilecek. Bunun için gerekli ödenek dün elimize ulaştı. Biz her halükarda Haziran ayının başında çalışmaları başlatmamız gerekecek. Aksi taktirde Devlet Su İşleri Müdürlüğü çalışmaya başlamayacak. Çünkü Haziran ayından sonra başlanırsa bitirilemez. Arkadaşlarıma gerekli talimatı verdim ve bütün çalışmalar başlamış durumda” diye konuştu. Haber: Kadir Tunç
 NULL