Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen panele katılan konuşmacılar, katılımcılara nevruz hakkında bilgiler aktardılar.
Muş’ta Nevruz etkinlikleri kapsamında öğrencilere ve vatandaşlara yönelik olarak düzenlenen ‘Nevruz Paneli’ ilgi gördü. Halk Eğitim Merkezi’nden düzenlenen panele Muş Valisi Erdoğan Bektaş, İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar. Alparslan Üniversitesi Muş Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Fene-Edebiyat Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Adem Uzun’un Başkanlığı’nı yaptığı panelde Nevruz’un Türk toplumundaki yeri ve önemine değinildi.

Düzenlenen Panele Özbekistan’dan konuşmacı olarak katılan Doç.Dr. Cabbar Işankul ‘Özbekistan’da Nevruzun tarihi ve edebi membalardaki Telkini’ konusunda açıklamalarda bulunurken, Tataristan’dan gelen Doç. Dr. Ramilya Yarollina Yıldırım ise ‘Kazan Tatarlarında Nevruz Kutlamaları’ konusunda bilgiler aktardı. 18 Mart Üniversitesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Parlakyıldız ise ‘Nevruz ve Toplamsal Değerlerimiz’ konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.

Panelde konuşan Doç. Dr. Cabbar Işankul Özbekistan’da ki nevruz etkinlikleri ile ilgili olarak yaptığı konuşmasında, “Özbekistan’ın Semerkand, Buhara ve Andican taraflarında nevruz törenleri nevruz günü başlamakta ve bir hafta devam etmektedir. Halk bu nevruz eğlencelerine ‘Seyil Eğlenceleri’ adını vermektedir. Seyir yerleri dönme dolaplar, çalgıcılar ve seyyar satıcılarla dolar. Nevruzun birinci günü halk çadır çadır gezerek birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaret sırasında ikram edilen yemek ‘Aş’ adı verilen pilavdır. Ayrıca çay ve çeşitli meyvelerde sunulur. Köpkari, güreş, at yarışları ve horoz dövüşleri gibi spor gösterileri düzenlenir. Nevruz gösterilerinden esinlenen tiyatro gösterileri düzenlenir” dedi.

Türk kültüründe nevruzun yeri ve önemi ile ilgili olarak konuşan 18 Mart Üniversitesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Parlakyıldız ise kültürel değerlerde nevruzun yerinin azımsanamayacağını söyledi. Parlak yıldız, her bölgede nevruz etkinliklerinin farklı şekillerde kutlandığının altını çizerek, nevruzun yıllardır kutlanan önemli bir değer olduğunu vurguladı.

 Muşun Sesi Gazetesi