MUŞ (İHA)- Muş, tarihinin ilk ihracatını yaptı. İldeki sayılı sanayi kuruluşlarından birisi olan Barit Fabrikası’nın Muş adına resmi kayıtlara geçecek ilk ihracatını gerçekleştirdi. NİPSAN Madencilik A.Ş.’nin sahibi olduğu Muş Barit Fabrikası A.Ş. Mısır’a bin ton barit madeni ihraç etti. NİPSAN Madencilik AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Haşim Kocaman, 2005 yılında 20 bin ton barit madeni ihraç ettiklerini ve yıl sonuna kadar ihracat rakamını 25 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, Muş’un ihracat kayıtlarına geçecek satışın Mısır’a yapıldığını söyledi.

Barit zor çıkıyor
Barit madeni ihracatı için çok zor şartlar altında çalıştıklarını kaydeden Ahmet Haşim Kocaman, “Muş Barit Fabrikası’nda üretilen barit madeni şimdiye kadar merkezi Ankara’da bulunan NİPSAN Madencilik A.Ş. Aracılığı ile yurt dışına ihraç ediliyordu. Bu sebeple ihracat rakamı resmiyette Muş kayıtlarına geçmiyordu. Muş Valiliği’nin ricası üzerine biz ihracatımızı Muş Barit Fabrikası AŞ üzerinden yapmaya başladık. Bu şekilde yapılan ihracat rakamları resmi olarak Muş’un ihracat rakamı olarak kayıtlara geçecektir. Bu kapsamda bin ton barit Muş’un ihracat kayıtlarına geçmiştir” dedi.

Çin’le rekabet
Muş’un limanlardan uzak olması sebebiyle ihracatta zorlandıklarını ve rekabette güçlük yaşadıklarını da söyleyen Kocaman, “Barit madeninde dünyanın 5’inci ülkesiyiz ve 1’inci sıradaki Çin ile rekabet ediyoruz. Bu nedenle çok zor şartlarda çalışıyoruz. Muş’un pazar sıkıntısı var. Çünkü ürettiğimiz madeni limanlara taşımak zorunda kalıyoruz” diye konuştu. İHANULL