Skip to main content

Muş’ta Kütüphan-e Türkiye projesi hayata geçiyor

Muş Haber Fotoğrafı

Proje direktörlüğünden yapılan açıklamaya göre, Bill&Melinda Gates Vakfı-Küresel Kütüphaneler tarafından desteklenen ve Hacettepe Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen projeyle Türkiye’deki halk kütüphanelerinin toplumsal dönüşümdeki yerlerini nasıl alabilecekleri araştırılacak.

Kütüphan-e Türkiye kapsamında, hazırlanacak ülke raporu ile projenin tüm Türkiye’de uygulanmasına yönelik öneriler ortaya konacak.

Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Nevşehir, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak’ın dahil olduğu projeyle, özellikle düşük gelirli, yaşlı, engelli bireylerin internete erişimleri için gerekli altyapının kurulması, buralardaki kütüphanecilerin ve kullanıcıların eğitiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

The International Telecommunication’ın 2012 tarihli raporuna da yer verilen açıklamada, internet hizmetlerinin hala pahalı olduğu belirtildi.

2011 yılı itibariyle, gelişmekte olan ülkelerdeki bireylerin sadece yüzde 24,4’ünün internete eriştiği, gelişmiş ülkelerdeki bu oranın yüzde 70,2 olduğu bildirildi. Bu nedenle gelişmiş ülkelerle, gelişmekte olan ülkeler arasında bilgiye erişim açısından önemli bir ayrım ortaya çıktığı ve özellikle yaşlı, düşük gelirli, engelli, kırsal kesimde yaşayan dezavantajlı bireylerin bu durumunun internetten yararlanmalarını zorlaştırdığı bildirildi.

Açıklamada, gelişmiş bazı ülkelerde kamu kaynaklarını kullanan kütüphanelerin neredeyse tamamında internete erişimin ücretsiz olduğu ve yoksulluk sınırının altındaki nüfusun yarısından çoğunun da e-posta ve internet erişimi için öncelikle kütüphaneyi kullandığı bilgisi de verildi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

En az lise mezunu personel alınacak

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından, üniversite bünyesinde istihdam edilmek üzere sözleşmeli personel alımı yapılacağı duyuruldu. En…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri