Ağır kış şartlarının yaşandığı Muş’ta, köy yollarının kapalı olması sebebiyle 27 hasta, zor şartlarda hastaneye ulaştırıldı. Yaklaşık iki aydan beri etkili bir şekilde devam eden kış mevsimi, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ederken, hasta olan vatandaşların da sağlık kuruluşlarına ulaştırılmasına engel teşkil ediyor.


Kırsal kesimlerde acil hastaların hastaneye ulaştırılması için kullanılan kızaklar, bu yıl yine ambulans görevini gördü. Köy yollarının kapalı olması sebebiyle kırsal kesimde bulunan acil hastaların hastaneye ulaştırılması için büyük çaba gösterilirken, iki aylık süre zarfında Muş’ta toplam 27 hastanın güç koşullarda hastaneye kaldırıldığı bildirildi.


Askeri helikopterle 2, Sivil Savunma Müdürlüğü ve Köye Yönelik Hizmet Birim Amirliği ekipleri tarafından 8 ve vatandaşlar tarafından ilkel kızaklarla 17 hasta hastaneye ulaştırıldı.


Kış mevsiminde sürekli olarak ekiplerin hazır bekletildiğini ve kendilerine bilgi intikal ettirildiği anda çalışmaların başlatıldığını söyleyen Sivil Savunma Müdürü Abdurrahim Dayanan, kar motorlarıyla sürekli hasta kurtarma görevini icra ettiklerini belirtti. Hasta olan vatandaşların Valilik Kriz Merkezi’ne bilgi vermeleri durumunda sivil savunma ekiplerinin hastayı kurtarmak için hemen yola koyulduğunu anlatan Abdurrahim Dayanan, “İki adet kar motoru ve 5 eğitimli personelimizle kış mevsiminde sürekli göreve hazır beklemekteyiz.


İhbarın bize bildirilmesinden sonra kar motorlarını yüklediğimiz aracımız yolun açık olduğu bölgeye kadar gidiyor ve yolun kapalı olduğu bölgeden sonra kar motorlarıyla hastanın bulunduğu köye intikal ediyoruz. Kar motorlarımızın arkasında bulunan sedyeyle hastayı alıp, 112 Acil Servis ambulansına teslim ediyoruz.


Bazen vatandaşlarımız bilgi vermeden kendi imkanlarıyla kızaklarla güç şartlarda hastasını getiriyor. Ancak bu konuda vatandaşların duyarlı olması gerekir.


Muş Valiliği Kriz Merkezi’ne bilgi verirlerse hastalar daha rahat ve kısa sürede hastaneye ulaştırılır” diye konuştu.

NULL