AKP yönetimi teşkilatlarda yolsuzluk araştırması başlattı. Muş teşkilatından 8 kişi istifa ettirildi.
Milliyet’in ortaya çıkardığı AKP’li Çorum Belediyesi’ndeki usulsüzlük skandalından ders alan AKP yönetimi, teşkilatlarda yolsuzluk araştırması başlattı. Muş İl Başkanı Aydın Öncel ile yedi AKP’li, “yolsuzluk ve haksız ihale alma” iddialarının artması üzerine istifa ettirildi.


AKP yönetimi, Muş teşkilatını, “Haksız ihale alıyorlar, rekabet olmuyor” iddiaları üzerine mercek altına aldı. İhale yanlışlıklarına göz yumulduğu ve müdahale edilmediği gerekçesiyle, ilk aşamada İl Başkanı Öncel ve Gençlik Kolları Başkanı’nın da aralarında bulunduğu yedi kişi istifa ettirildi. Bu partililerden birinin de Muş Milletvekili Medeni Yılmaz’ın ağabeyi ve İl Genel Meclisi üyesi Haşim Yılmaz olduğu öğrenildi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “teşkilatta akrabalar olmayacak” talimatına rağmen Yılmaz’ın nasıl il genel meclisi üyesi olduğu anlaşılamadı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Performans açısından yeterli görmedik. Bazı sorunlar nedeniyle de istifalarını istedik” dedi.

‘Bu işin şakası yok’


Görevden almanın birkaç ay içinde yapılacak ilçe kongresinin beklenmeden gerçekleştirilmesi dikkat çekti. Yönetimin başka illeri de mercek altına aldığı ve ihbarları değerlendirdiği kaydedildi.


Ankara’da geçen hafta topladığı il başkanlarına teşkilatlardan yolsuzluklarla ilgili pis kokuların geldiğini söyleyen Erdoğan, “Bölgesel ve yerel yolsuzluklara prim vermeyin. Bunları asla duymamalıyız, görmemeliyiz, bilmemeliyiz. Görürsek, bilirsek, duyarsak ve bunlar bize geldiği anda yolları ayırırız. Bu işin şakası yok” demişti.

NULL