Skip to main content

Muş`ta 240 kişiyi kurtarma seferberliği

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle köy yolları ile Muş ile Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’ne giden karayolunda mahsur kalan yaklaşık 240 kişiyi kurtarmak için ekipler seferber oldu.

Muş kent merkezinde kalınlığı 1.5 metreyi aşan kar yağışı, kırsal alanda ve şehirlerarası ulaşımı felç etti. Karayolları ve köy yollarını ulaşımı kapatan kar sebebiyle çok sayıda araç ve insan mahsur kaldı. Muş’a 57 kilometre uzaklıktaki Bostankent Köyü’ne gitmek üzere yola çıkan 25 araçtaki yaklaşık 120 kişi 40’ıncı kilometrede bulunan Çatak Mevkii’nde mahsur kaldı. İl Özel İdare ekiplerinin yoğun çalışması sonucu kurtarılan 120 kişi Şeker Fabrikası Misafirhanesi’ne yerleştirildi.

TİPİ VE ÇIĞ, Kulp YOLUNU KAPATTI

Kar yağışı ve tipi sebebiyle Muş-Kulp-Diyarbakır karayolunun çeşitli bölgelerinde ulaşım aksadı. Çığ düşmesi sonucu kar kalınlığının 2 metreyi aştığı karayolunun 22’nci kilometresinde çok sayıda araç mahsur kaldı. Karayolunun Keklik Çeşmesi Mevkii’nde araçların içerisinde bekleyenlere ulaşmak için karayolları ekipleri seferber oldu. Grayder ve kepçenin kullanılamadığı karayolunda kar savurma makineleri 2 metreye ulaşan karı temizlemeye çalıştı. Yolda araçlarla mahsur kalan hastalar için 112 Acil Yardım ile Kızılay’a ait paletli ambulanslar kullanıldı. Paletli ambulanslar araçlarda bekleyen hastaları birer birer alarak hastanelere taşıdı.

Karayolu kenarındaki köylüler de ellerinde kazma küreklerle ekiplere yardımcı oldu. Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde oturan oğlunun yanına gitmek isterken minibüste mahsur kalan 84 yaşındaki Seraye Yakut, köylüler tarafından sırtta taşınarak kurtarma ekiplerinin yanına götürüldü. Soğuktan donma tehlikesi geçiren yaşlı kadın hemen hastaneye kaldırıldı.

Kulp karayolunda dün öğleden sonra başlatılan kurtarma çalışması gece yarısına kadar sürdü. Karayolları ekiplerinin yanısıra Bitlis’ten de gelen ekiplerin yardımıyla yolda mahsur kalan yaklaşık 120 kişi kurtarılarak köylerine dönmeleri sağlandı. Ekiplerin kar kalınlığının yer yer 2 metreyi geçtiği karayolunda mahsur kalanları kurtarmak için çalışmalarını sürdürdüğü bölgede Kızılay, yolda kalanlara gıda maddesi vererek yardımcı olmaya çalıştı.

EVİNE GİTMEK İSTERKEN TİPİYE YAKALANDI

Erzurum’un merkez Palandöken ilçesinden 4 kilometre uzaklıktaki Dutçu Mahallesi’ne yürüyerek gitmek isteyen 90 yaşındaki Hamza Alkan, yolda tipiye yakalandı. Bingöl karayolunun ulaşıma kapanması nedeniyle kent merkezinin çıkışındaki Özel Harekat Şubesi önünde güvenlik önlemi alarak araçların geçişine izni vermeyen polis memuru Necmettin Sevil, tipide yürüyecek hali kalmadığı için bastonuna yaslanarak yol kenarında bekleyen Hamza Alkan’ı fark etti. Polis ekip otomobiline bindirilen Hamza Alkan, “İşim vardı. eskiden köy şimdi mahalle olan Dutçu’ya gitmek için otobüs bulamadım. Ani bastıran tipide yolumu kaybettim. Polisler, beni Allah’ın afetinden kurtardı. Allah razı olsun. Bu iyiliğinizi unutmayacağım” dedi. 

 Doğan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri