Skip to main content

Muş’ta 16 bin engelli var

Muş Haber Fotoğrafı

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Vali Vedat Büyükersoy, il genelindeki engelli nüfusu ve aldığı desteklerle ilgili bilgilerde verdi.

Türkiyenin engelliler için örnek teşkil eden çalışmalara imza attığını ifade eden Vali Büyükersoy, Bir ülkenin engellilerine sunduğu imkânlar ve vermiş olduğu hizmetler, o ülkenin gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılıdır. Ülkemiz sosyal devlet olma noktasında seviyesini, gelişen ekonomisiyle daha da yükseklere taşıyarak, bulunduğu coğrafyada birçok devlet için örnek teşkil eden projelere imza atmaktadır dedi.

Devletin sosyal ve hukuk devleti olmanın gereği olarak engellilere yönelik hizmetleri hayata geçirdiğini kaydeden Vali Büyükersoy, İnsan olmak; bedenle, bedenimizin tam veya eksik olmasıyla ilgili değildir. İnsan olmak; insan ruhuna sahip olmakla ilgilidir. Engel, ister bedenen, ister ruhen olsun; engelli vatandaşlarımız, her yönüyle tam olan vatandaşlarımızdan ayırt edilmediği gibi pozitif ayrımcılığa da tabidirler. Devletimizin engelli vatandaşlarımıza yaptıkları ve yapacakları bir lütuf değil, aksine Sosyal ve Hukuk Devleti olmanın gereğidir. Devletimiz, Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla kanunlarda yaptığı değişiklikler ile onların hayat standartlarını yükseltmektedir ifadelerine yer verdi.

Ülke ve Muş genelindeki engelli oranlarına da değinen Vali Büyükersoy mesajında şu ifadelere yer verdi: İstatistiklere göre Ülkemizde yüzde 12 olan engelli nüfusu, ilimizde yüzde 8,5 civarındadır. Muşta yaklaşık 16 bin vatandaşımız engellidir. Bu engellilerimizden on bir bin civarındaki vatandaşımız engelli aylığı almaktadır. 4 bin 100 engelli vatandaşımız için ise evde bakım hizmeti verilmektedir. Evde bakım hizmeti için kişi başına 730 lira ödeme yapılmakta, engelli maaşı ise engel oranına göre değişiklik arz etmektedir. Ülkemizde engelli istihdamı ile ilgili de birçok düzenleme yapılmış, engelli kardeşlerimizin engeli olmayan diğer bireylerle Kamu Personeli Seçme Sınavına girmesinin bir haksızlık olacağı değerlendirilmiştir. Engellilerimizi farklı bir sınava tabi tutmak suretiyle onların da kamu hizmetine adım atmaları sağlanmaktadır. Bu anlamda, ilimizde SODES Programı kapsamında yapılan Eğitimsiz Engelli Kalmasın Projesi ile 60 engelli vatandaşımıza kurs hizmeti verilmiş, kursiyerlerden 27si sınavı kazanarak çeşitli Kamu Kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmiştir. SODES kapsamında ve diğer fonlardan engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmaları için Valiliğimizce birçok proje uygulanmaktadır. Bu güne kadar SODES kapsamında engelli derneklerimizin sunmuş olduğu 5 projeye yaklaşık 500 bin TL fon sağlanmıştır.

Geçmişte bu hizmetler belki birer hayal idi. Ancak bu hizmetler artık hayal değil. Ülkemizde demokrasi geliştikçe, toplumsal istikrar artmakta, insan haklarına olan saygı artmakta, vatandaşımız da bu iyileşmeden nasibini almaktadır. Unutulmamalıdır ki; her sağlam ve sağlıklı birey, bir engelli adayıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Gününde ve tüm hayatları boyunca aileleri ile sağlıklı bir hayat sürmelerini temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri