Skip to main content

Muş TSO hizmet binası açıldı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yeni hizmet binası düzenlenen törenle açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene Vali Vekili Ercan Öter, TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş TSO Başkanı Fatih Cengiz ile Bingöl, Bitlis, Hakkari, Batman, Diyarbakır, Tunceli ve Şırnak oda ve borsa başkanlarıyla iş adamları katıldı. Muş TSO Başkanı Fatih Cengiz’in açılış konuşmasının ardından Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Eski Milletvekilleri Mümtaz Yavuz, Faruk Işık, Diyarbakır AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal ve Vali Vekili Ercan Öter birer konuşma yaptıktan sonra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuştu.

kürsüye çıkan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine değindi. Darbe girişimine ilk tepki veren iller arasında Muş’un yer aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, FETÖye karşı milli direnişte en ön safta yer aldınız. Demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkan ilk illerin arasında Muş yer alıyordu. Demokrasi nöbetlerine katıldınız. Muşun yiğit insanlarına da yakışan buydu. Hepinize camiam adına teşekkür ediyorum. 15 Temmuz gecesi darbe bildirisi okunduğunda ilk tepkiyi koyan kurum TOBB oldu. Bu süreçte dik duran 365 oda borsa başkanlarımla da gurur duyuyorum. Hepsi de ilk andan itibaren tepki verdiler dedi.

İllerde valisi, belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları bir ve beraberse o il başarılı oluyor diyen Hisracıklıoğlu, Muş’taki başarıyı resmi rakamlar gösteriyor. Türkiye’de açılan şirket sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6 azalırken, Muşta açılan şirket sayısı yüzde 2 artmış. Türkiye’de karşılıksız çıkan çek oranı yüzde 4 iken, Muş’taki oran yüzde 3. Bu Muşluların müthiş ibretlik tablosu. Bu tablo diyor ki ‘Sen Muşluya malını ver, Muşlu borcunu öder. Muşlu tüccar ve sanayicinizden korkma. Kredi musluğunu aç.’ Bu tablo Muş’taki rahmet ve bereketin en önemli göstergesi diye konuştu.

MUŞ HALKI TERÖRE, YANİ HUZURSUZLUĞA PRİM VERMİYOR

Muş’un teröre, huzursuzluğa prim vermediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Huzur olmadan ticaret, ticaret olmadan zenginlik olmaz. Eğer zengin olmak istiyorsan ticaretin önünü açacaksın. Ticaretin de tek bir ilacı vardır. Huzur, huzur, huzur. İşte Muş’ta da bu huzur var. Dün gece saat 24.00’te Muş sokaklarında belediye başkanımızla beraber gezdik. Muş’a gelmekten korkmayın, Muş’a yatırım yapmaktan korkmayın. Muşlunun evi de sofrası da açık.

YATIRIM HAMLESİNDE ‘DEVLET ALIM GARANTİSİ’ VAR

Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı yatırım destek paketine de değinen Hisarcıklıoğlu, Sayın Başbakanımızın açıkladığı yatırım destek paketinde Muş da yer alıyor. Cumhuriyet tarihimizin en önemli yatırım destek paketi. Biz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak yatırım hamlesini istiyorduk. Yatırım hamlesinde kamu alımı garantisi olmazsa, Muş’a ve diğer illere yatırım gelmez diyorduk. Bu kapsamda Muş’ta yapılacak yatırımda devlet ‘alım garantisi veriyorum’ diyor. Tüccar için, yatırımcı için bundan büyük fırsat olabilir mi? Türkiye’nin en cazip illerinden birisi Muş. Gel burada yatırım yap. Sen de kazan, Muş ta kazansın ifadelerini kullandı.

TARIM VE HAYVANCILIĞA YATIRIM YAPIN

Tarım ve hayvancılık sektörünün önemine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, bu sektöre yatırım yapanın kazanacağını dile getirerek, konuşmasına şöyle devam etti:

Tarım ve hayvancılıkta müthiş bir potansiyele sahipsiniz. Müthiş bir coğrafya. Muşlular olarak şikayet edecek bir şeyimiz yok. Muş Ovasının ıslahı ve Türkiye’ye kazandırılması lazım. Tarım ve hayvancılık sektörü geleceğin en stratejik sektörü. Son 10 yılda fiyatı artan ürünlerin arasında ne var? Diğer ürünlerin 3-4 misli artan ürünler tarım ve hayvancılık ürünleri. Bu sektöre yatırım yapan doğru yapar.

Kredi Garanti Fonu’nun bir şubesini Muşa açacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak krediye ulaşma noktasında bir çalışmamız var. 365 oda ve borsamızdan üyelerinizin krediye ulaşımında bir çalışma yapacağız. Bir mekanizmamız daha var. Kredi Garanti Fonu. Bu Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla biz size kefil oluyoruz, 21 banka da size kredi veriyor. Özellikle Muş’ta yeni hizmet binamız var. İnşallah Kredi Garanti Fonu Şubesi açarız şeklinde konuştu.

İŞVERENE ELEMAN MÜJDESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını ve bu kapsamda işverene eleman kazandıracaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla beraber bir protokol imzaladık. Bu kapsamda TOBB ve 365 oda ve borsa ile beraber size eleman yetiştiriyoruz. Bunu yaparken o elemanınıza aylık bin 300 lira maaş veriyoruz, sizin cebinizden çıkmıyor. Sigortası da devletten. Mesleği olmayan kardeşe maaş artı sigorta veriyoruz. TOBB ve oda olarak daha ne yapalım? Kardeşlerimiz bu kapsamda istihdam edilir. Demokrasinin kalitesini artırmadan ekonominin kalitesini artıramazsın. Buna mecburuz. Daha zengin olmanın yolu da bu. Allah hepimizi farklı yaratmış. Farklı düşüneceğiz. Allah bize beyin vermiş. Ama o farklılıklarımızı ortak akılda birleştireceğiz. Birlikte rahmet ve bereket var ifadelerini kullandı.

Törenin ardından Muş TSO binasında yer alan ve Rıfat Hisarcıklıoğlu adı verilen konferans salonunun da açılışı yapıldı. Hisarcıklıoğlu daha sonra Hasköy ilçesinde de bir dizi ziyaretlerde bulunduktan sonra özel uçakla kentten ayrıldı.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri