Çığ tipi ve kar yağışı sebebiyle kapanan Muş-Kulp karayolunda mahsur kalan 23 kişi 9 saat sonra kurtarıldı. Diyarbakır’dan Muş’a gelmekte olan 1 minibüs ve otomobil Kozmadağı’nın Keklik Çeşmesi Mevkii’nde 9 saatlik yol açma çalışmalarının ardından kurtarıldı.

Dün saat 18.00’de Kozma Dağı’nın Keklik Çeşmesi Mevkii’nde kar yağışı ve çığ sebebiyle Muş-Kulp Yolu’nun ulaşıma kapanmasının ardından içerisinde 23 kişinin bulunduğu 3 araç mahsur kaldı. Yolcuların cep telefonu ile güvenlik güçlerinden yardım istemesinin ardından Muş Valiliği tarafından harekete geçirilen ekipler yolun ulaşıma açılması için çalışma başlattılar.

İl Özel İdaresi Köylere Yönelik Hizmet Birim Amirliği ve Karayolları 118. Şube Şefliği ekipleri ve askeri birlikler tarafından uzun çalışmanın ardından karayolu ulaşıma açılarak mahsur kalan vatandaşlara ulaşıldı. İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük ile birlikte çalışmaları yerinde izleyen Muş Valisi İbrahim Özçimen, vatandaşın zor durumda kalmaması ve hayatını kurtarmak için tüm imkanlarını seferber ettiklerin söyledi.

Dün saat 18.00’den itibaren vatandaşların mahsur kaldığı haberini alır almaz ekipleri olay yerine intikal ettirdiklerini belirten Vali Özçimen, “ kar yağışı, tipi ve çığ sebebiyle üç araç içindeki yolcuları ile birlikte mahsur kalmıştı. Bu araçlarımızı yaklaşık 9 saatlik bir çalışma sonucunda kurtarıp araçları ile birlikte Muş’a ulaşmalarını sağladık.

Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüp Muş-Kulp Karayolu’nun il sınırlarımız içerisinde kalan kısmını tamamen ulaşıma açacaklardır” dedi. 9 saat süreyle mahsur kaldıklarını anlatan minibüs sürücüsü Bayram Dereli, çok zor saatler geçirdiklerini belirterek,araçta donmamak için sürekli kardan kapanan aracı çalıştırdığını belirterek kendilerini kurtarmak için çaba gösteren herkese teşekkür ettiğini söyledi. Ekiplerin yolu açmamaları halinde sabaha kadar soğuk ve tipide boğularak yaşamlarını yitireceklerini anlatan Bayram Dereli, “Allah devlete zeval vermesin. Devletin gücü sayesinde hayatımız kurtuldu” dedi. Haber: Mikail Gökarslan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 NULL