Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı (TEMA) Muş Şube Bakanı İhsan Aytemiş, Muş’ta ormanların tahrip edildiğini ve resmi kayıtlarda ormanlık olarak görünen bir çok bölgede ormandan eser kalmadığını söyledi.


İl genelinde 358 köyden 93 tanesinin orman köyü olduğunu ve bilinçsiz olarak ormanların tahrip edilmesi sebebiyle resmi kayıtlarda orman olarak görünen arazilerde ormana rastlanmadığını söyleyen İhsan Aytemiş, devlet ve vatandaşın el birliği ile ormanları koruma altına alması gerektiğini vurguladı.


Basın mensuplarına ormanların bulunmadığı bölgelerde yaşanan erozyonları gösteren Aytemiş, “Resmi kayıtlarda orman köyü olarak görünen köylerin yarısından fazlasına orman köyü denilemez. Çünkü ormandan eser kalmamıştır. Ormanların yok oluşunun en büyük sebeplerinden birincisi ekonomik sebepler, ikincisi ise eğitimsizliktir. Bilinçsizce kesilen ağaçlardan geriye kalan ağaç köklerinin yeşilliklerini keçilerin yemesi ormanları bitiriyor. Vatandaşlar ağaçları kesmeleri yetmiyormuş gibi, bir de traktör ile ağaçların toprak altına kalan köklerini bile söküp götürüyorlar. Kadastro kayıtlarında tarla veya tarıma dayalı arazi olarak görülen bir çok bölge, şimdi erozyona uğrayarak dere yatağına dönmüştür. Devlet millet el ele vererek ormanları korumalıdır” diye konuştu.


Muş Valisi İbrahim Özçimen de makamında konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunarak, geçmiş yıllarda Muş’un dört bir etrafının ormanlık olduğunun kayıtlarda bulunduğunu, ancak şimdi bakıldığında ormanlık alanlar yok denecek kadar azaldığını kaydetti. İHA

NULL