Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan hakları Komisyonu üyeleri Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda incelemelerde bulundu.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi olan AKP’nin çorum Milletvekili Murat yıldırım, Denizli Milletvekili Mithat Ekici ve Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan ile CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Akışık, Komisyon Uzmanı Kenan Atlaş, Adalet Müfettişi Mecit Gürsoy ile Tetkik Hakimi Murat Yardımcı’dan oluşan heyet Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda incelemelerde bulundular. Cezaevi şartlarını inceleyip tutuklu ve hükümlülerle görüşen komisyon üyeleri cezaevinde insan hakları ihlali olup olmadığını araştırdılar.

Yapılan incelemeler ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’ndaki şartların çok iyi derecede olduğunu ifade etti. Yıldırım, “Biz  insan hakları komisyonu olarak cezaevlerinde incelemelerde bulunuyoruz. Bir çok cezaevine gittik ve bu günde Muş cezaevinde incelemelerde bulunduk. Burada bize gelen şikayetler vardı ve onları değerlendirdik. Tabi burada fiziki şartlar noktasında herhangi bir sıkıntının olmadığını gördük. Temizlik hususunda bir sıkıntını olmadığını gördük. Gelen şikayetler, üst aramalarında, kışın kaloriferlerin yanmadığı noktasında ve kantinlerde eşyaların pahalı satıldığı yönünde idi. Biz o incelemeleri yaptık. Bunları dışarı ile karşılaştıracağız. Ancak kanaatimize göre normal olduğunu anlaşılıyor ama yinede karşılaştıracağız. Eğere böyle bir sıkıntı varsa üzerine gideceğiz. Diğer bir boyutu ise tabi biz insan hakları üyeleri olarak burada bulunuyoruz. Cezaevi şartları ile ilgili değerlendirmelerde de bulunuyoruz. İnsan hakları yönünde, yani kötü muamele ve işkence gibi onur kırıcı bir olayın olmadığını tespit ettik. Burada Kürtçe konuşulmasının sıkıntı olmadığını ve telefonla görüşmenin serbest olduğunu gördük. Ancak Kürtçe yazı noktasında sıkıntılar var. Mahkum diyor ki benin Kürtçe yazayım ve dışarıdan da Kürtçe yazılı mektup gelsin ve alabilelim. Ama burada tercüman olmadığından kaynaklanan sıkıntılar var. Burada sakıncalı olmayan kitap ve dergilerin alındığını tespit ettik. Daha fazla kitapların alınması yönünde talepleri var. Burada yaptığımız incelemelerde ciddi bir sıkıntının olmadığını gördük. Burada bir çok kursun açıldığını gördük. Bu olumlu gelişmelerdir. Sportif faaliyetlerinde sürekli olarak devam ettiği yönünde bilgiler aldık. Muş Cezaevinin eğitim havası içerisinde olduğunu gördük. Sevindirici bir nokta daha tespit ettik. Okuma yazma bilmeyen kadın mahkumların okuma yazma öğrenmek için talepleri olduğunu bildirdiler. Buda bizi sevindirdi. İdareye söyledik bunlara okuma yazma öğretmen için gerekeni yapın talimatı verdik. Fiziki ortam bakımından Muş Cezaevinde şartlar fevkalade iyi” dedi.

Komisyon Üyesi AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan ise, “Gerçekten Türkiye’de gezdiğimiz birçok cezaevi ile karşılaştırdığımız zaman Muş cezaevinin şartları çok iyi. Muş cezaevi fiziki konum itibariyle mükemmel, insanca yaşamaya çok müsait ve her türlü alt yapı ve iş atölyeleri bakımında doyurucu bir konumunda olduğunu tespit ettik. Bunun yanında mahkumlar o kadar rahatlar ki çok basit olayları bile artık şikayet konusu yapmaya başlamışlar. Normalde zaten sivildeki bir yaşam şekli ile buradaki yaşım şekli elbette farklı olacak. Ama bitane mahkuma sordum bu şartların evinde olup olmadığı yönünde. Evinde bu konforun olmadığı cevabını aldım. Buda hali ile bizi sevindirdi. Bazı ufak tefek kişisel tavırlar olduğunu hissettik ama bununda aşılmayacak bir şey olmadığını biliyorum. Bu da karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde çözümlenebilir bir iştir. Buda cezaevi şartlarından değil kişisel şartlardan oluşan bir durumdur. Bunu görevli arkadaşlara bildirdik ve onlarda daha dikkatli olacaklarını bildirdiler. Avrupa da ki cezaevleri ile Türkiye’de ki cezaevleri kıyaslandığında arada çok önemli bir fark olduğu görülür. Türkiye cezaevi noktasında insan haklarına en çok riayet eden ülkelerin başında gelir” şeklinde konuştu.

 Haber 49 Gazetesi