Sabri Yıldırım – Muş 17.12.2004Muş’ta kar yağışının ardından kuru soğukların başlaması ile ve havaların aniden eksi 25-27 dereceye düşmesi Murat Nehrinin buz tutmasına neden oldu.
 Muş Merkezden 20 kilometre uzaklıktaki Murat Nehri havaların özellikle gece  eksi  25-27 dereceye düşmesi ile birlikte bir çok balıkçıyı sıkıntıya soktu. Murat çevresinde bulunan  Şenova, Serinova, Domlusu, Kıyıbaşı köylerinin geçim kaynağı haline gelen Murat Nehrinin buz tutması ile birlikte balık tutmakta büyük sıkıntılar yaşayacaklarını belirten Köylüler, şöyle konuştular.
 Havaların özellikle gece eksi 27-25 dereceye düşmesi ile birlikte Murat Nehrinin buz tutmasına neden oldu. Bundan sonra balık tutmak çok zor. Ancak buzun yaklaşık 1,5 metre kalın olmasını bekliyoruz ve buzun üstüne rahat çıkıp buzları delerek torları atma imkanımız olacak ve bu şekilde balık tutmamız mümkün olacaktır. Aksi halde şu anda buzların üstüne çıkmamız mümkün değil. Murat nehri bizim ekmek kapımız haline gelmiştir. Buz tutması büyük ölçüde sıkıntı yaratmıştır, diye konuştular.


Donan Murat Nehri Muş

NULL