Görev yaptıkları dönem içerisinde Bağ-Kur prim borçlarını ödeyemeyen 65 muhtarın borcu 800 bin YTL’yi aştı. Borcun kişi başına 5-20 bin YTL arasında değiştiğini söyleyen muhtarlar, devletten yardım bekliyor. Kentte 358 köy, 117 de mahalle muhtarı bulunuyor. Görev yaptıkları süre içerisinde Bağ-Kur prim borçlarını ödemeyen 65 muhtarın borcu 821 bin YTL’ye ulaştı.


Prim borçları 5 ila 20 bin YTL arasında değişen muhtarlar, umudunu devlete bağladı. Arpayazı Köyü Muhtarı Yunus Toplu, “Muhtarlar prim borçlarını ödeyemeyecek durumdadır. Bizim devletten beklentimiz, birinci sınıf memur sayılan muhtarlara da, sağlık güvencesi verilmesi. Sağlık güvencesinden mahrum bırakılmışız, muhtarlar yeşil karttan faydalanamıyor. Eğer hukuk devleti ise, hukuk devletinde zorunlu Bağ-Kur yoktur. Sosyal devlet ise devletin görevi eğitim ve sağlıktır. Biz de devletimizden, hükümetimizden sağlıkla ilgili iyileştirme bekliyoruz. Koruculara eşil kartı verdiler, ama muhtarlara çok gördüler” dedi.

‘SAĞLIK GÜVENCEM YOK’


5 dönemdir görev yapan ve Bağ-Kur’a 20 bin YTL borcu olan Gümüşali Köyü Muhtarı Halit Sönmez de ödeme yapamayanlar arasında yer alıyor.

Sönmez, “Beş dönemdir köyde muhtarlık yapıyorum. 15 yıl iki ay Bağ-Kur primlerini ödedim. 8 yıllık bir prim borcum var, bu da 20 bin YTL civarında. Şu anda herhangi bir sağlık güvencesinden yararlanamıyorum” diye konuştu.

KENTTEKİ DİĞER MUHTARLAR TEDİRGİN


 Sadece 65 meslektaşlarının borcunun 1 milyon YTL’ye yaklaştığını belirten muhtarlar, 475 kişinin borcunun çok daha büyük rakamlara ulaşacağını belirttiler. NTV

 NULL