Skip to main content

Müftülükten Türkiye`de bir ilk

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’ta Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlileri ve hayırsever vatandaşların bağışları ile Lale Camii ve Külliyesi yapılıyor. Caminin temelini attıklarını ve çalışmaların sürdüğünü söyleyen İl Müftüsü Dursun Ali Şeker, caminin Türkiye’de bir benzerinin daha olmadığını kaydetti.

Yapılacak caminin bitiminin biraz zaman alacağını söyleyen Müftü Dursun Ali Şeker, Lale Camii ve Külliyesi’nde yatılı kız Kuran Kursu, misafirhane, aşevi, yüzme havuzu, spor kompleksi, konferans salonu, bilgisayar eğitim salonu, kütüphane, dershane ve müftlük hizmet binasının yer alacağını söyledi. Müftülük olarak Muş’a büyük bir eser yapmayı çok istediklerinin söyleyen Dursun Ali Şeker, Lale Camii ve Külliyesi’ni Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlileri ve hayırsever vatandaşların bağışları ile yapacaklarını ifade etti.

Yapılacak caminin 2 bin-2 bin 500 kişilik olacağını vurgulayan Şeker; “Camiinin temeli atıldı, ustalarımız çalışmalarını sürdürüyor. O işi takip eden arkadaşlarımız bu konularla ilgileniyorlar. İnşallah orası Muş’ta değil Türkiye’de tesislerle birlikte bir ilk olacak. Bizde genelde sadece bir camii yanında da Kuran Kursu külliye olarak değerlendiriliyor. Külliye derken halkın ihtiyacını karşılayacak müesseselerin bir arada olması amaçlanmıştır, burada da o amaç güdülmüştür. İnşallah Muş’a bunu kazandırmak yolunda Cenab-ı Hak bizi muvaffak eder. Burada aşevi de olacak, fakir ve muhtaç olanlara yemek hizmeti verecek. Buradaki yemek hizmetini hayırsever vatandaşlar tarafından verilecek bağışlarla karşılayacağız. Müftlüğümüzün bilgisi dahilinde çalışmaları dernek yürütüyor. Çünkü bu büyük hizmeti bir derneğin yürütmesi zordur, dolayısıyla müftülük, din görevlileri, halk, dernek, hayır sahipleri ile omuz omuza verip yapılacak bir külliyedir. Kısa zamanda belki bitmeyebilir, en azından bir kısmını bitiririz” dedi.

Muş’un Yatılı Kız Kuran Kursu’na ihtiyacı olduğunu kaydeden Şeker; “Oraya Müftülük hizmet binası ve Yatılı Kız Kuran Kursu düşünülüyor. Özellikle Muş için yatılı kız Kuran Kursu şart ve büyük de ihtiyaç var. Vatandaşlarımız ilköğretimden sonra özellikle kız çocuklarını Kuran Kursu’na vermek istiyor. O çocuk Kuran Kursu’nu bitirdikten sonra İmam Hatip’e gidebiliyor, yüksek tahsile müsait olanlar gidiyor. Yani bir eğitim hizmeti de o şekilde yürütülüyor. İnşallah Muş o hizmete de kavuşacak. O durumda olan vatandaşlarımız çocuklarını başka illere yatılı gönderiyor. Çocuklar Kuran Kursu’nda eğitimini görüyor. Bizim burada 20 civarında Kuran Kursumuz var ama hepsi gündüzlü. Yatılı Kuran Kursu Muş için şart, erkek Yatılı Kuran Kursumuz var ve bu şu an için ihtiyacı karşılıyor ama kız çocukları için böyle bir yer yok, bu konuda büyük talep var” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri