Skip to main content

Mudosk`un yapmış olduğu çalışmalar bizi gururlandırdı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Dağcılık, Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü (MUDOSK) Yönetim Kurulu, Vali Ali Çınar’ı makamında ziyaret etti. Vali Çınar’a yapılan ziyarete Van depreminde görev alan MUDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlayan ve kurtarma ekibinden Fırat Demir, Abdullah Yazıcıoğlu, Özcan Yetkiner, yönetim kurulu üyeleri Abit Oruç ile Hanifi Öncel katıldı. 23 Ekim tarihinde Van’da meydana gelen 7.2 ve daha sonrada 5,6 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen 4,5 ile 3,7 büyüklüğündeki artçı şoklar sonucu meydana gelen yıkımlar sonucu bölgeye ilk etapta müdahale eden MUDOSK, depremle ilgili hazırladığı raporu Vali Çınar’a sunuldu.

Van’da yaşanan büyük yıkımla ilgili rapor hazırlayıp sunum yapan MUDOSK yönetim kurlu, çalışmalarını anlatırken olası yeni depremler içinde hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Birçok doğal afette üstün performans göstererek çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdüren MUDOSK, Van depreminde de malzeme sıkıntısı yaşadığını Vali Çınar’a aktardı. Vali Çınar’ın makamında ağırladığı MUDOSK Yönetim Kurulu, depremde Türkiye gündemine düşen Merve ve Turna öğretmenin, okey oynarken depreme yakalanan Übeydullah ve Ozan’ın son olarak da Japon Doktor Miyazaki’nin enkazdan çıkarılışı hakkında bilgi verildi.

 “MUDOSK’a Destek Sözü Veriyorum”

Van depreminde hiçbir çıkar gözetmeden fedakarca görev alan Muş Dağcılık, Doğa Sporları ve Arama Kurtarma ekibine teşekkür eden Vali Ali Çınar, “Muş Valisi olarak MUDOSK kulübüne destek sözü veriyorum” dedi. Konuşmasına devam eden Vali Çınar MUDOSK’un yapmış olduğu başarılı çalışmanın kendisini gururlandırdığını ifade ederek: “Hiçbir çıkar gözetmeden fedakarlık örneği teşkil ederek yardıma koştunuz. Bu durum karşısında söylenecek söz bulamıyorum kendi vicdanı duygularınızla hareket etmeniz ilimiz adına büyük bir onurdu. Muş valisi olarak MUDOSK kulübüne destek sözü veriyorum” dedi. Öte yandan Muş’tan Van’a giden kurtarma ekibi, 23 Ekim’de 16 kişiyi enkazdan yaralı olarak çıkararak sağlık ekiplerine teslim ederken, 20 kişide enkaz altında ölü çıkartan Muş Dağcılık Doğa Sporları Ve Kurtarma Kulübü ekibi ertesi gün yine meydana gelen deprem bölgesine intikal etmişti. Van’da meydana gelen depreme ilk müdahaleyi yaparak 2 saatlik uykuyla onlarca insan hayatı kurtardılar. Oluşturulan kriz masasının talebi doğrultusunda bölgede görev alan Muş Dağcılık Doğa Sporları Ve Kurtarma Kulübü ekibi  (MUDOSK) genellikle canlı ihbarı alınan yerlere gönderilip gittikleri enkazların hemen hemen hepsinde canlı insan çıkartarak arama kurtarma konusunda ne kadar başarılı olduklarını bir kez daha sergilediler. Türkiye Dağcılık Federasyonun örnek kulüplerinden olan Muş Dağcılık Doğa Sporları Ve Kurtarma Kulübü  (MUDOSK) olay yerinde başarılı işler yaparak gözü yaşlı annelerin yüreğine azıcık ta olsa rahatlatmaya devam ediyor.FIRAT DEMİR /

 Haber 49 Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri