Muş Dağcılık, Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü(MUDOSK) uzun zamandan beri yapılan yardım ve destek çalışmalarını aralıksız olarak devam ettiriyor. Türkiye genelinde Internet üzerinde başlatmış oldukları kitap kampanyası ile onlarca koli kitap toplayan MUDOSK, Muş merkezde bulunan bazı okulların kütüphanelerine destekte bulunurken geçtiğimiz gün merkeze bağlı Donatım İlköğretim Okuluna kitap desteğinde bulundu. Donatım ilköğretim okulunun bilgisayar ihtiyacına karşılık Ağ–17(Eğitim Gönüllüleri) derneği ile yaptığı görüşmeler sonucunda 1 adet bilgisayar sözü alarak, okulda bulunan öğrencilerin bir kısmının ise göz muayenesini üstlendi. Donatım İlköğretim Okulu kütüphanesine kitap desteğine Mudosk Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlayan, Mudosk Genel Sekreteri Abit Oruç ve Yönetim Kurul Üyesi Abdullah Yazıcıoğlu katıldı.

Çağlayan, “Kütüphanesiz okul kalmayacak”

MUDOSK önderliğinde yapılan kitap toplama kampanyasında amaçlarının Muş ilinde bulunan okulların küphanelerine destekte bulunmak olduğunu ifade eden Çağlayan, imkânlar dâhilinde eksiği olan bütün kütüphaneleri doldurmak olduğunu söyledi. Çağlayan, “Amacımız Kütüphanesi boş olan bütün okulları donatmaktı. Bilindiği gibi yılsonu tatili yaklaştı. Tatilin gelmesi ile okullara hizmet etmemek doğru değildir. Biz Mudosk kulübü olarak bize gelen kitapları okullarımıza ulaştırmaya devam edeceğiz. Her şeyden önce geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine destek çıkmaktır. Donatım ilkokuluna verilen kitaplar Bursa Zirve Dağcılık Kullubünden Emel Hatipoğlu’nun organizesi sonucu gönderilen kitaplar olduğunu, Emel hanıma teşekkürlerimi iletiyorum dedi..Bu konuda daha büyük kapsamlı şekilde çalışmalar yürüteceğiz” dedi. MUDOSK’un gerçekleştirmiş olduğu kitap kampanyasının her kesime örnek teşkil etmesi gerektiğini belirten Donatım İlköğretim Okulu Müdürü Dilek Çetin, kendi imkânları dâhilinde kampanya başlatan ve yurdun dört bir yanından kitap toplayarak okullarımıza destek verildiği için teşekkür etti. Okul Müdürü Çetin, Donatım İlköğretim Okulunun 55 yıllık, birleştirilmiş 2 derslik sistemiyle ve anasınıfı öğrencileri ile toplam 90 öğrencilerinin olduğunu belirterek yapılan kütüphaneye destek için kitap, öğrenci göz muayenesi ve bilgisayar sözünden dolayı teşekkür etti. Okul kütüphanesinin yetersiz olduğunu ve Mudosk tarafından sağlanan kitap desteği ile kütüphanelerinin öğrencilere cevap verebilecek kapasiteye ulaştığını belirten Çetin, özellikle köy okullarının yalnız olmadıklarını ve sürekli ziyaret edilmesi gerektiğini söyledi.

Göz muayenesi ve gözlükler Muş Optikten

Muş Dağcılık, Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü(MUDOSK) Yönetim Kurulunun 10 parmağında 10 ayrı marifet. İlk olarak kitap kampanyası çalışmaları ile eğitime katkıda bulunmayı amaçlayan Mudosk Yönetimi yapılan ziyaretler esnasında yenilenen katkılarıyla göz dolduruyor. Mudosk yönetiminin Donatım ilköğretim okulu ziyaretin de yapılan kitap yardımlarının ardından yönetimden başka bir isim öğrencilerin göz taraması ve ihtiyaç görülmesi halinde gözlük ihtiyaçlarını üstlendi. Muş Optik(Gözlükçü) sahibi Abdullah Yazıcıoğlu ziyaret esnasında öğrencilerin göz taramalarının yapılması için Göz doktoru ve ihtiyaç olması halinde gözlüklerinde Muş Optik tarafından karşılanacağını söyledi. Öte yandan okulun bilgisayar eksiğini gözlemleyen Mudosk Yönetim Kurulu merkezi İstanbul’da olan Ağ–17(Eğitim Gönüllüleri Derneği) ile yaptıkları görüşmeler sonucunda ise tam donanımlı 1 adet bilgisayar sözü aldıklarını ve biran önce okula teslim edileceğini söylediler.