Skip to main content

MŞÜ’de tezsiz yüksek lisans açıldı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencilere tezsiz yüksek lisans imkânı sağlıyor. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim alanında verilecek olan tezsiz yüksek lisans programına herhangi bir bölümden mezun olan tüm lisans öğrencileri müracaat edebilecek.

Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) izniyle programı açan MŞÜ, Ocak ayı içerisinde yeni programın başvurularını almaya başlayacak. Öğrenciler, 3 yarıyıl döneminde verilecek olan program için 3 bin 500 ile 4 bin 500 TL arasında bir ücret verecek. ALES ve yabancı dil zorunluluğu olmayan programda öğrenciler, MŞÜ tarafından yapılacak olan sınavla belirlenecek. İkinci öğretim olarak planlanan programın, üniversitenin Eski Devlet Hastanesinin yanındaki hizmet binasında yapılması hedefleniyor.

Muşun yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelen MŞÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Mehmet Kamil Coşkun ve MŞÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Aktaş, açılacak olan tezsiz yüksek lisans programı ile ilgili bilgi verdiler.

MŞÜde 2011 yılında lisansüstü eğitimlerinin başladığını belirten MŞÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Mehmet Kamil Coşkun, Lisans üstü eğitimlerini bir kaç açıdan devreye soktuk. Birincisi kendi öğretim elemanlarımıza bağlı olarak açabildiğimiz müstakil yüksek lisans tezli programlar, diğeri de tezsiz yüksek lisans programlarımızdır. Aslında bu konuda kendimizi çok yeterli görmedik ve ortak programlar açmaya başladık dedi.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim anabilim dalı ile ilk programı 2011 yılında açtıklarını kaydeden Coşkun, Bu programımıza her yarıyıl 5,10 öğrenci aldık. Şu anda bu programımızda 28 öğrencimiz ve 4 mezunumuz var. Bunun yanı sıra 2013 yılında Kürt Dili ve Kültürü tezli ve tezsiz iki programı birden devreye soktuk. O dönemde Kürtçe seçmeli dil için öğretmen istihdamı söz konusuydu. Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü olarak da Türkiyede öğretmen ihtiyacını karşılamak adına ilk adımı atan üniversitelerden birisiydik. Tezsiz Kürt Dili programına tam 150 öğrenci aldık ve çokta mezun verdik. Bir de Temel İslam Bilimleri alanında da 2013 yılında tezli yüksek lisans programı başlattık. Bu programda da 9 öğrencimiz var ama henüz bir mezun veremedik. Tezli programlar için ilana çıktığımızda özellikle Siyaset Bilim ve Kamu yönetimi anabilim dalında 5 yada 6 kişi olan kontenjanımıza müracaat 100’e yaklaşıyordu. Bu da bizde bir gerekliliğin olduğuna karşı bir duygu oluşturdu ifadelerini kullandı.

Yeni programın Muş için gerekli olduğunu ifade eden Coşkun, Muş’ta gerçekten Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi anabilim dalında tezli olmasa bile tezsiz programlar olmalı diye düşündük. Başkanlığımızdan gelen öneriyi değerlendirdik ve rektörlüğümüz aracılığıyla YÖK’e ilettik. Mevcut olan öğretim elemanı bakımından yeterli görüldü ve programı onayladılar. Bu program tezsiz Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi yüksek lisans 2. öğretim programıdır. Tezsiz programların kendine has özellikleri vardır. Bu programla akademisyen yetiştirmek hedeflememektedir. Bu alanda derin bilgi ve beceri kazandırmayı hedefliyoruz. 2. öğretim olduğu için eğitim öğretim araçlarını karşılamak amacıyla bir ücret talep ediliyor ve o şekilde program devam ediyor. İnşallah bu program Muşumuzun bu alandaki ihtiyacını karşılar diye umut ediyorum şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan MŞÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Aktaş Daha önce açmış olduğumuz tezli yüksek lisans programlarına yapılan yüksek orandaki başvuru sonucunda biz böyle bir talebin olduğunu gördük. Sivil toplum kuruluşları, bazı bankalar ve kamu kuruluşlarından bu konuda talep geldi. Bu ihtiyaçlarını başka şehirlerde karşılamanın kendileri için zor olduğunu söylediler. Ayrıca çevremizde Bingöl’de Bitlis’te Van’da bu tür programlar bulunmamaktadır. Dolaysıyla biz Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi anabilim dalında tezsiz yüksek lisans programı açma gereksinimi duyduk. YÖK’e enstitü aracılığıyla gerekli başvuruları yaptık ve YÖK’e yapılan birçok başvuru içerisinde kabul edilmeyenlerin yanında bizimki kabul edilen şanslı bir program oldu. Öğretim üyelerimizin uluslararasındaki tecrübeleri ve verdiğimiz derslerin kalitesi ayrıca bizim Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi anabilin dalından mezun ettiğimiz öğrencilerimiz içerisinde hali hazırda başka üniversitelerinde ders veren öğretim görevlisi arkadaşlarımız var. Dolaysıyla çok ciddi ve çok kaliteli bir eğitim vermeyi planlıyoruz diye konuştu.

Programın 3 dönemden oluştuğunu kaydeden Aktaş, Her dönem 5 ders 2 dönem olmak üzere oluşan ve 10 ders 1 dönemden oluşan dönem projesi olarak tasarlandı. Bu programa dört yıllık her hangi bir lisans programı üniversite mezunu olan herkes başvuru yapabilecek, ALES ve Yabancı dil gibi puanlar zorunlu değildir, bu puanları olanlara programımız bir avantaj sağlayacaktır. Başvurular enstitümüze yapıldıktan sonra yapılan sınav sonucunda değerlendirilerek ilan edilecek ve Şubat döneminde öğrenci almaya planlıyoruz. Derslerimizi eski Hastane yanındaki yerleşkemizde yapmayı planlıyoruz ve ulaşım açısından gelmek isteyen arkadaşlara kolaylık olacağını düşünüyoruz. Derslerimiz hafta içi her gün 17:00 ve 20:00 arasında olacak ve çalışan arkadaşlarımız için bir sıkıntı olmayacaktır. Derslerimizi planlarken özelikle Siyaset Bilimi alanındaki ana konular Küreselleşme süreci, Bilgi toplumu ve e devletle birlikte oluşan hızlıca yaşanan değişim ve dönüşümleri dikkate alarak burada daha önce lisans programlarından mezun olan arkadaşlarımızın ihtiyaç duyabilecekleri veya hızlıca değişim ve dönüşüm yaşanan alanlara ağırlık verdik. Bu bakımından Siyaset bilimi, Kamu yönetimi aynı zamanda halkla ilişkiler, işletme ve bir iki uluslararası ilişkilerin temel derslerini baz alarak hazırladık. Potansiyel adaylarımızdan bazılarıyla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda onların ihtiyaçlarına yönelik derslerde koymaya çalıştık. Bu dersler içerisinde en çok talep edilen ve en çok seçilenleri seçeceğiz ve her dönem beş ders açacağız ifadelerini kullandı.

Aktaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Siyaset biliminin temel konularını belirlerken günümüzdeki Türkiye de yaşanan sorunlar, tartışmalar, bu tartışmalar içerisinde yanlış bilinen konuları da programımıza dahil ettik. Günümüzde özel veya kamu sektöründe çalışan ve yönetici olmak isteyen ve yönetici konumunda olan çok sayıda insanın mutlak suretle ihtiyaç duyduğu halkla ilişkiler ve halkla ilişkiler yönetimi, kriz, algı, sorun, medya gibi yaşamın her alanında hatta aileden tutun günlük hayatımızda işimize yarayabilecek üretimi ve verimliliği artırabilecek dersler seçmeye çalıştık. Yönetim ve liderlik konularında günümüz koşullarında özellikle küreselleşme, sosyal medya ve bilgi toplumu ile oluşan yeni toplum içerisinde liderin konumu, ihtiyaç duyduğu çok sayıda herkesin işine yarayabilecek konuları programa dahil etmeye çalıştık. Umarım faydalı bir program olur.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri