Skip to main content

Milletvekili Özkan’dan soru önergesi

Muş Haber Fotoğrafı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağın cevaplamasını istediği bir soru önergesi verdi.

Soru önergesinde cezaevindeki kadınların durumunu ele alan Milletvekili Ökzan, şu ifadeleri kullandı: Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde sohbet hakları engellenip görüşçülerine GBT dayatması yapıldığı için eylem yapan 10 kadın tutuklu ve hükümlünün gardiyanlar tarafından darp edildiği iddiaları basına yansımıştır. Konu ile ilgili tutuklu ve hükümlülerin avukatlarının beyanı ise; Sevda Kurban, Fatma Alan, Filiz Gencer, Sevgi Saymaz, Gamze Eroğlu başta olmak üzere havalandırmadaki tüm kadınlar saldırıda çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Yere yatılırmış ve tekmelenmişlerdir. Saldırıya 40 kadar gardiyan katılmıştır. Sevdanın vücudunun birçok bölgesinde morluk ve şişkinlik vardı. Yaralanan kadınlardan Sevgi Saymaz ve Sevda Kurban revire çıkarılmış ancak diğerleri çıkarılmamıştır. Sevda Kurban revirden ayrılmak istemediği için onu sürükleyerek koğuşa götürmek istediler. Ancak gardiyanlar Cezaevi 2. Müdür Mehmet Davarcıoğlu’nun talimatıyla Kurban’ı saçından sürükleyerek koğuşa götürdüler. şeklindedir.

Bu bağlamda; 1. Şakran Kadın Kapalı Cezaevi ile ilgili olarak yukarda ifade edilen hak ihlalleri kapsamında cezaevi idaresine yönelik gerçekleşen bir şikâyet başvurusu var mıdır? 2. Konu ile ilgili Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır? 3. Şakran Kadın Kapalı Cezaevi idaresi konu ile ilgili soruşturma başlatmış mıdır? 4. Bakanlığınızca Şakran Kadın Kapalı Cezaevi idaresi hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? 5. Hükümlü ve tutuklulara yönelik fiziksel işkencede bulunan görevli gardiyanlar hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise sebebi nedir? 6. Olay gününe ait kamera kayıtları incelenmiş midir? 7. Tutuklu ve hükümlülere ulusal ve uluslararası yasalarca tanınan sosyal hak ve faaliyetlerin Şakran Kadın Kapalı Cezaevi idaresince engellenmesinin nedeni nedir? Tutuklu ve hükümlülerin sosyal etkinliklerine yönelik kısıtlamaların yasal bir dayanağı var mıdır? 8. Tutuklu ve hükümlülerin görüşçülerine uygulanan GBT uygulamasının gerekçesi nedir? 9. Bakanlığınızca konunun ayrıntılarının ortaya çıkması amacıyla yerinde tespit çalışması yapılacak mıdır? Yerinde tespit yapılacak ise oluşturulacak heyette kimler yer alacaktır? Söz konusu heyette bağımsız kurumlar, insan hakları örgütleri ve siyasi partilerden üyeler bulunacak mıdır? 10. Cezaevi idare ve personellerinin tutuklu ve hükümlülere yönelik işkence ve kötü muamele uygulamalarının engellenmesi için Bakanlığınızın önlem ve tedbir çalışmaları var mıdır?

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri