Skip to main content

Milletin darbesi

Muş Haber Fotoğrafı

15 Temmuz Cuma günü akşam saatlerinde meydana gelen askeri kalkışma Türkiyenin dört bir tarafında olduğu gibi Muşta da vatandaşların sokaklara dökülmesine neden oldu. Darbe teşebbüsünden hemen sonra bayraklarını alıp meydanlara akın eden vatandaşlar, başta Vali konağı olmak üzere Valilik binası ve belediye binası koruma altına aldı.

Geceyi sokaklarda sabahlayarak geçiren vatandaşlar sloganlarla darbecileri protesto etti. Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) organize ettiği iddia edilen ve başarısız sonuçlanan darbe girişiminin artçılarını önlemek için hafta sonunda meydanları boş bırakmayan vatandaşlar, araçlarını bayraklarla süsleyip sokaklarda konvoy halinde dolaştı.

Olayın başından itibaren kentte asayişi sağlayan ve kontrolü elinde tutan Vali Seddar Yavuz, zaman zaman meydanlarda vatandaşlarla bir araya geldi. Belediye Başkanı Feyat Asya ile sık sık irtibat içerisinde olan Yavuz, Belediye meydanında toplanan vatandaşlara da birlik, beraberlik ve milli iradeye sahip çıkmaya devam etme konularında konuşmalar yaptı.

Ev ve işyerlerini bayraklarla donatan vatandaşlar Cumartesi günü sabahın erken saatlerinden itibaren sokakları doldurmaya başladı. Sokaklarda ve meydanlarda toplanan vatandaşlara hitap edenlerin birlik çağrılarına İl Müftülüğü de destek verdi.

Darbe teşebbüsünden hemen sonra camilerde başlayan ezan, sala ve ilahilere eşlik eden vatandaşlar tekbirlerle yeri göğü inletti. Darbecilerin telin edildiği gösterilere kadınlar, çocuklar ve yaşlılarda katıldı.

Demokrasi nöbeti adı altında sokakları boşaltmayan vatandaşlar, geceyi parklarda, kaldırım kenarlarında, valilik ve belediye binasının önünde yatarak geçirdi. Vatanı darbecilerle yedirtmeyeceklerini belirten vatandaşlar, milli iradeye sahip çıkmak için günlerde meydanlarda kalmaya devam edeceklerini söylediler.

Can ve mal kaybının olmadığı Muşta darbeye teşebbüs olaylarında Garnizon Komutanının gözaltına alındığı, 5 hakim ve savcının ise açığa alındığı bildirildi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri