Skip to main content

Mezar kazma geleneği devam ediyor.

Muş Haber Fotoğrafı

Yaz kış demeden 13 kişilik bir grup hayır sever vatandaş tarafından bedava mezar kazılıyor. Nüfus büyüyünce mezarcılar mezarlıktan çıkamaz oldular. Mezarcılar Mezarlıklar müdürlüğü istiyor.

Dededen, Babadan Kalma meslek ile hayır sever vatandaşlar tarafından bedava mezar kazma geleneği devam ediyor. Yaklaşık 20 yıldan beri mezar kazma geleneği devam ederken 2002 yılında Hayır sever Muş Mezarcıları derneği adı altında 13 kişilik bir ekiple resmileşti.

Muş Merkezde yaz,kış,soğuk sıcak demeden insan ayrımı dil,din,cins yapmadan her ölenin mezarı bedava kazılıyor. Mezar kazıcıları günde ortalama üç veya dört mezar kazıyorlar. şehirin büyümesi ,nüfusun artması ile mezar kazma sayısında artış olunca derneğe üye 13 mezar ekip çalışanı bundan böyle Muş Belediye bünyesinde bir mezarlıklar müdürlüğü kurularak belediye bünyesinde mezar kazmak istediklerini belirtiler. Dere Mahallesi Muhtarı Mezar Kazma ekip Başkanı Tamer Yiğit” bizler Dededen babadan kalma mesleği yürütüyoruz. yaz kış soğuk sıcak demeden saat gözetmeden bir telefonla hemen kazma küreği elimize alıp mezar kazmaya geliyoruz.bu işi hayır sevabı ile yapıyoruz.Ama şehir büyüdükçe nüfusta büyü işimiz yükümüz ağır oldu. Günde üç veya dört mezar kazıyoruz .Bunların üstesinden gelmek için Belediye Başkanlığı bünyesinde bir mezarlıklar müdürlüğü kurulup bizimde orda görev almak itiyoruz.Ama Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede Mezarlıklar Müdürlüğünü Kursun veya Kurmasın bizleri işe almasa bile biz bu bedava mezar kazma işine devam edeceğiz.”Dedi. Artık mezarlıktan çıkamaz olduk diyen mezar kazma ekiplerinden Ahmet Koç Hayır sever muş mezarcılar derneğinden 13 arkadaş hayır amaçlı mezar kazıyoruz şehir büyüdü artık mezarlıktan çıkamaz olduk bizimde bakmakla mükellef olduğumuz çocuklarımız ve sorumluluklarımız var eskiden şehir küçüktü haftada bir iki mezar kazıyorduk hayrına artık bu iş hayırdan çıktı, bir an evel Muş Belediye Başkanı bünyesinde bir mezarlıklar Müdürlüğü kurulup orda devam etmek istiyoruz”Dedi. Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede “ Bu yeni yasa ile mezarlıklar Müdürlüğü Belediyeler bırakıldı.ama belediyeye bırakılırken personel ve finansman olmadığı için ismen Bırakıldı. şu anda Muş Belediye’ si yüzde 75 ile çalışıyor. Personel alımı imkansız. yaklaşık 20 yıldır bu mezarcılar hayır olarak mezar kazıyorlar geçimlerin ise sağdan soldan tedarik ediyordular bizim yapımız gereği mezarları iş makınalırı ile kazma şansımız yok mezarlıklarımız dağda bayırda olmakta. Bu adamlara bir finans tanımak lazım bizler belediye olarak ilgi tüm bakanlıklara girişimde bulunduk bu mezarcılar bünyemizde çalışması için amme hizmeti gören fakir fukaranın mezarını kazanları belediye bünyesinde olması gerekiyor.”Dedi. Haber: Mikail Gökarslan

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri