Devlet Meteoroloji İşler Genel Müdürlüğü, aralarında Muş’un da bulunduğu bazı illerde yağış ve çığ tehlikesi uyarısında bulundu.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden elde edilen bilgilere göre, Doğu Anadolu’nun bazı illerinde yağış beklenirken, yüksek ve eğimli yerlerde de çığ uyarısı yapıldı.
Hava sıcaklığı, ülkenin batı kesimlerinde 2 ile 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzeydoğu, ülkemizin doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetlice esecek.
Öte yandan meteoroloji, Doğu Karadeniz kıyılarında bu sabah saatlerinde sis beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Hava ulaşımı başta olmak üzere) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.
Bölgelerde Hava
Doğu Anadolu: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra kuzeyi(Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır) kısa süreli ve yerel olmak üzere yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra parçalı ve çok bulutlu.
Marmara: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Rüzgar; poyrazdan kuvvetlice esecek.
Ege: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve iç kesimleri (Muğla, Aydın, Uşak, Denizli, Kütahya, Manisa, Afyon) çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar Kuzey Ege kıyılarında poyrazdan kuvvetlice esecek.
Akdeniz: Parçalı, zamanla Batı Akdeniz çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Antalya’nın kuzey ve batı ilçeleri ile Burdur ve Isparta çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.
İç Anadolu: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Ankara, Eskişehir, Çankırı ve Yozgat çevreleri, Akşam saatlerinden sonra Konya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri ve Sivas çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.
Batı Karadeniz: Parçalı zamanla bölge geneli çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Bolu, Karabük ve Kastamonu çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek.
Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra bölge geneli kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz kıyılarında bu sabah saatlerinde sis görülecek. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekiyor.
 Muşun Sesi Gazetesi