Muş Öğretmenler Derneği (Muş-ÖDER) Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 71. yıl dönümü vesilesiyle kültür merkezinde düzenlenen proğrama halk yoğun ilgi gösterdi. Çok sayıda vatandaş programı ayakta izledi.

Programa konuşmacı olarak katılan kaynak Holding Yayın Yönetmeni-Yazar Şeref Yılmaz, Akif’i sevenlere duygulu anlar yaşattı.

Mehmet Akif Ersoy’un çok yönlü bir şahsiyet olduğunu belirten Yılmaz, Akif’in hem yazar hem eğitimci hem de büyük bir İslam alimi olduğunu söyledi.

Yılmaz “Akif şimdi yaşadığımız sıkıntıların eğitimsizlikten geldiğini anlamış ve eğitime büyük önem vermiştir.” dedi.

Mehmet Akif’in mütevazi bir hayat yaşadığını dile getiren Şeref Yılmaz, giydiği paltoyu bile ödünç aldığı bir zamanda, İstiklal Marşını yazdığı için verilen 500 liralık ödülü dahi kabul etmediğini bunun, fakirlere verilmesini istediğini hatırlattı.

Akif’in tek derdini vatan derdi, millet derdi, bayrak derdi olduğunu, kendi derdinden ziyade milletin derdiyle dertlendiğini dile getiren Yılmaz, Akif’in Kurtuluş savaşını ruhunda yaşayan ender insanlardan biri olduğunu “Kurtuluş savaşında olmadığı halde, Kurtuluş Savaşı’nı ruhunda yaşadığı için diğer şair ve yazardan çok daha iyi o anı işledi” diyerek aktardı. Yılmaz konuşmasını akifin şiirlerini okuyarak bitirdi.

Program, saygı duruşunun ardından Muş -ÖDER’İN geçen yıl il genelinde düzenlemiş olduğu İstiklal Marşı yarışmasında 1. Olan Sümeyye Taş’ın okuduğu İstiklal Marşı’yla başladı. Belediye Başkanı Necmettin Dede, çok duygulandığını belirterek programı düzenleyen öğretmenler derneğine teşekkür etti.

Programa Vali Yardımcısı İlyas Gün, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Milli Eğitim Şube Müdürleri Turgut Karakış ve Hadi Taşkaya, Sungu Belediye Başkanı Medih Çiftçi Muş Aktif sanayici ve iş Adamları (MAKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kaynak’ın yanı sıra Mehmet Akif Ersoy’u seven çok sayıda dinleyici katıldı. NULL