Yeni dönem İl Genel Meclis Üyeleri ilk toplantısını gerçekleştirdi. 29 Mart Yerel Yönetimler Seçimi sonrası İl Genel Meclisine seçilen 24 Üye dün başkanlık ve divan kâtiplerinin seçimini gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda ilk olarak geçici divan oluşturuldu. Divan Başkanlığına en yaşlı üye DTP Meclis Üyesi Şehmus Bülbül, divan katipliğine ise en genç üye Ak Parti Üyesi Alican Aykut ve Alparslan Karadağ getirildi. Geçici olarak divan Başkanlığına getirilen en yaşlı İl Genel Meclis DTP Üyesi Şehmus Bülbül oturumu açtı. Bülbül Başkanlığında açılan toplantı gündemi ilk olarak Ulu Önder Atatürk ve Aziz Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra İl Genel Meclis Başkanı seçimi yapıldı. Meclis Başkanlığına Ak parti Üyesi Fetullah Akçil ve DTP Üyesi Abdulbaki Alp aday oldular. Yapılan seçimde DTP Meclis Üyesi Abdulbaki Alp 15 oy alarak Başkanlık koltuğuna oturdu. Yapılan seçimle İl Genel Meclis Başkanlığına getirilen DTP Üyesi Alp, seçimin barış, huzur, kardeşlik, birlik ve beraberlik içerisinde geçmesi temennisinde bulundu. Alp, yaptığı açıklamasında “Daha öncede belirttiğim gibi makam, mevki kimseye baki değildir ve makam, mevki sadece Allah’a mahsustur. Bu seçimin milletimize, Muş’umuza ve tüm halkımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Bu seçimin barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik içerisinde geçmesini temenni ediyoruz” dedi.

DTP MECLİS’TE YAPILAN SEÇİMLERİN HEPSİNİ KAZANDI

İl Genel Meclisinde 15 Üye ile çoğunluğu elinde tutarak yapılan seçimlerin hepsini oy çoğunluğuyla kazandı. İlk olarak İl Genel Meclisi Başkanlığını 15 oyla kazanan Demokratik Toplum Partisi, daha sonra ise Meclis 1. Başkan Vekili, 2. Başkan Vekili, 2 Asil Katip Üyesi Seçimi ve 5 Asil Encümen Üye Seçiminin hepsini tek tek kazandı.

Yapılan seçimlerde İl Genel Meclis Başkanlığını DTP Üyesi Abdulbaki Alp, Meclis 1. Başkan Vekilliğini DTP Üyesi Arafat Karadağ, Meclis 2. Başkan Vekilliğini DTP Üyesi Abdulhalik Sakik, 2 Asil Katip Üyeliğini DTP Üyeleri Casim Budak, Siracettin Çiftçi, 2 Yedek Katip Üyeliğine DTP Üyeleri Mustafa Işık, Alp Arslankardan 15 oy alarak seçildiler.

5 Asil Encümen Üye Seçiminde ise İl Genel Meclisi DTP Üyeleri Kasım Gölbaşı, Şehmus Bülbül, Seyithan Akaya, İsmet Gür ve Mehmet Baki Akbal seçildiler.

 Günaydın Muş Gazetesi