28 Mart 2004’te yapılan yerel seçimlerde seçilen Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri dün son meclis toplantısını gerçekleştirdiler. Saat 10.00’da Belediye Meclis Salonunda düzenlene toplantı yoklamadan sonra saygı duruşu ile başladı.

54’üncü Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Necmettin Dede, 5 yıldır meclis üyeleri ile birlikte bu çatı altında çalıştıklarını ve amaçlarının millete hizmet etmek olduğunu söyledi. Dede, belediyenin başarıya ulaşması söz konusu ise bunun bir ekip işi olduğunu ifade etti.

Dede açılış konuşmasında, “Beş yıldır burada beraber çalıştık. Hepinizin gönlünde hangi siyasi partiye mensup olursanız olun vatanımızın bir parçası olan güzel Muş’umuzun ve Muş’luların refah ve saadeti için yerel yönetimler olarak icraatlarda bulunduk. Aramızda, zaman zaman hoş sohbetler olduğu gibi tartışmalarda oldu. Bunda hiçbir zaman kişisel çıkarlar olmadı, olmamaya gayret edildi” dedi.

Meclis üyeleri ile aralarında her zaman aramızda sağduyunun hakim olduğunu kaydeden Dede, “Bir konuyu incelerken mutlaka sağduyu ile yaklaştık konuya. Yapmış olduğumuz her mecliste bir önceki meclisin mütalaasını yaptık, neyin doğru, neyin yanlış olduğuna birlikte karar verdik. Herkes vicdanından mesuldür. Almış olduğumuz kararlarda kimseye çıkar sağlanmamışsa ve hukuka en uygun karar alınmış ise ortada bir sorun yok demektir. Bunun yanında hiçbirimiz derinlemesine hukukçu değiliz. Derinlemesine bu olayın üzerine fenni, teknik eleman değiliz. Gücümüzün yettiğince, kendi hukukumuza göre veya almış olduğumuz incelemelere veya danıştığımız arkadaşlarımıza göre kendi fikirlerimize yön vermeye gayret ettik. Bu da en doğal şeydir. Yaptığımız işlerin yanlışlığını ya da doğruluğunu, bizden sonra gelecek olan mülkiye müfettişleri, ya da bizden sonra gelecek olan Belediye Başkanı ve meclisi buna karar verecektir” dedi.

Meclisin vatandaştan tepki de aldığını övgü de aldığını ifade eden Dede, “Buradan rahatlıkla söyleyebiliriz ki; vatandaşlarımızdan tepki aldığımız anda oldu, övgü aldığımız anda oldu. Buradaki başarı meclisimizin başarısıdır. Meclisimizin riyasetinde olan belediye personelinindir. Eğer belediye başarıya ulaşmış ise bu tamamen bir ekip işidir. Ekip olarak herkes üzerine düşeni yapmış ve sonuç olarak başarı meyvesini almışızdır” dedi.

Personelin maaşını hiçbir zaman kesmediklerini maddi sıkıntılara rağmen personelin maaşını kartla bankadan çektiğini kaydeden Dede, “Görevimiz süresince bütün personellerimiz maaşlarını almıştır. İçerde iki tane nemaları kalmıştır. Biz görevi devraldığımız zaman 800 milyar işçi borcu vardı. Şimdi ise 200-250 milyar arasında işçi borcumuz kalmıştır. İnşallah bunu da ödeyeceğiz. Bölgede bizim kadar yüksek zam veren hiçbir belediye olmamıştır” dedi.

Seçim akşamı yeni işe alınanları işten çıkarmadıklarını da kaydeden Dede, “Seçim akşamı geldiğimiz zaman eski belediye başkanı tarafından 17 tane adam alınmıştı. Bunları işten atmadık, ekmeklerine mani olmadık. Sayın başbakanımız tarafından buraya 149 tane kadro gönderildiği zaman belediye 8-9 yıl süre ile çalışanlar vardı. Kendi tasarrufumu kullanarak bunları çıkartıp yerlerine başkalarını da alabilirdim. Ama buna vicdanım razı olmadı 8-9 senedir burada kadro almak için çaba sarf edenleri göz ardı etmedim. Siyasi, ya da kendime yakın ve akrabalarımı yerlerine almadım. Bu kadroları 8-9 senedir çalışanlara verdim. Encümen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Her zaman hassasiyetle evrakların üzerinde durdular. Çalışmalarını yaptılar. Değerli arkadaşlarım bugüne kadar 387 kara almışsız. Ama alınan bu kararların birçoğu uyum içerisinde alınmıştır. Günahımızla, sevabımızla devremizi burada bırakıyoruz. Başımızı yastığa bıraktığımız zaman eğer vicdanımız rahat ise inşallah görevimizi iyi yapmışızdır demektir” şeklinde konuştu.

Belediye Meclis Toplantısına katılan vatandaşlar sorunlarını dile getirdikten sonra 54’üncü Meclis Toplantısı halka ve basına kapalı olarak devam etti.

 Muşun Sesi Gazetesi