Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Gündem
  • Maliyet düşürmenin sürdürülebilir sektörel gelişime etkisi

Maliyet düşürmenin sürdürülebilir sektörel gelişime etkisi

Muş Haber Fotoğrafı

Pazarda ürünlerin satışına etki eden beş etmen öne çıkmaktadır. Bu etmenler ürünün rekabet edebilecek seviyede iyi bir dizayn ve albeniye sahip olması, ürünün kalitesini ispatlayan uluslararası bir kanıt (ISO veya CE gibi uluslararası standartlarda üretim), çekici bir ambalaj, iyi bir müşteri hizmeti ve uygun bir fiyat olarak sırlanabilir. Ürün fiyatının pazardaki benzer ürünlerle rekabet edebilecek makul seviyede olması ürün satışını sağlarken aynı zamanda firmanın ürününden mümkün olduğunca kar etmesini temin ederek işletmenin sürdürülebilir gelişimini sağlayacak en önemli husustur. Ürün ve hizmetlerin maliyetinin düşürülebilmesi piyasadaki rakiplere karşı üstünlük sağlamaya yardımcı olacak etmenlerden biri olduğundan sürdürülebilir sektörel gelişim için hayati öneme sahip bir husustur. Aşağıda işletmelerin üretim maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak bazı öneriler verilmeye çalışılmıştır.

Sanayi ve tarım işletmelerinde enerji verimliliği özendirilmelidir. Her kümeleme içinde veya il ölçeğinde bir enerji yönetimi birimi kurularak enerjinin verimli, etkin kullanımıyla beraber ihtiyacın yerel kaynaklardan teminin sağlanmasıyla ilgili çalışmalar yapılabilir. Sektörel kümelemenin gerçekleşebileceği OSB veya diğer yapılanmalar için güneş enerjisi veya diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak kümeleme içindeki işletmelerin enerji tüketimi karşılanabilir. Bunun için yenilenebilir enerji kaynakları için bölgeye sağlanan hibe ve faizsiz geri ödeme projelerine başvurularak gerekli yatırım finansı sağlanabilir.

Üretilen tarımsal ve diğer ürünlerin ömürlerinin uzatılıp istenilen değerde pazarda satılabilmesi için kümelemenin gerçekleştiği alanlarda ortak soğuk hava deposu ve paketleme tesisi gibi birçok işletmenin ihtiyacı olan hizmetleri karşılayacak tesisler kurulabilir. Bunlar işletmelerin ihtiyaçlarının yerinde ve ucuza mal edilmesini sağlayacaktır. Bu konuda mali destekler üretici birlikleri, kooperatifler ve kamu kuruluşlarına başvurularak sağlanabilir.

KOBİ’ler küresel sanayi enerjisinin % 30’unun tüketiminden sorumlu olup yüksek düzeyde enerji tasarrufu potansiyeline sahiptirler. Enerji yönetimi standartları endüstriyel tesisler için planlı ve kapsamlı çerçeve programları sunmaktadır. Bu sayede enerji verimliliği ve sistem optimizasyonu günlük enerji kullanımı içine entegre edilebilir.

Ortaklık kültürünün gelişimiyle orta ve büyük çaplı işletmelerin kurulması sağlanabilir. İşletme finansmanının faizsiz temini mal ve hizmet üretimine yansıyacak faiz maliyetini yok ederek üretilecek ürünlere ek maliyeti önleyecektir.

Bilgi teknolojilerinin getirdiği yeniliklerden faydalanmak sanayi üretimini büyük miktarda artırabilir. Bilgi teknolojileri ile bir yandan üretimin bütün kademlerini Bilgisayarla Tümleşik Üretim (BTÜ) ile entegre edilebilmenin yanı sıra bir işletmenin üretimden satışa, satın almadan muhasebeye dek uzanan iş süreçlerinin ve işletmenin farklı fonksiyonlarını ortak bir çatı altında bütünleştiren Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ile optimal bir kaynak kullanımı temin edilebilir (Boucher & Yalcin, 2006:1-3).

 

Fırat Demir – Haber49 Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri