Skip to main content

KÜTÜPHANELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Muş Haber Fotoğrafı

55. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri, Muş İl Halk Kütüphanesi´nde başladı. Kütüphanenin Konferans Salonu´nda düzenlenen 55. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri programına, Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, Hava Ulaştırma Albay Mahmut Eskişarlı, Muş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu,kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerle birlikte davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Halk Kütüphanesi Müdürü Kazım Türüt yaptı. Türüt, kitap okumanın önemine değinerek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türüt: “Eğer bir ağacın kökü yoksa meyve vermesi, yapraklanması dalları, budakları göğe doğru serpilmesi mümkün değildir. Bilhassa kökü olmayan ağaç odundur. Dolayısıyla Kütüphaneler bizim köklerimizi bizim geçmişimizde ve günümüzde elde ettiklerimizi biriktirdiklerimizi bildiklerimizi, öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktarmak, için en önemli araçlar kütüphanelerdir, kitaplardır. Bu doğrultuda halk kütüphaneleri sadece kitap okunan yerler olmayıp, güncel, kamuoyunu ilgilendiren konularda konferanslar, seminerler, kurslar, imza günleri, konserler, şiir-edebiyat günleri, tiyatro çalışmaları, turnuvalar (satranç vb.), yarışmalar, el becerileri ve sanat sergileri, çocuklar için kitap okuma saatleri, çeşitli oyunlar, vb. etkinliklerin de düzenlendiği kurumlardır. Vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımaları ve kütüphanelerden daha çok yararlanmalarını teşvik etmek amacı ile her yıl Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta, ülkemizde Kütüphane Haftası olarak kutlanmaktadır. İlki 1964 yılında başlayan Kütüphane Haftası kutlama etkinliklerinde, yurt çapında kütüphane ve kütüphanecilik konularını ele alan, eğitici ve kültürel film ve slaytlar gösterilmekte, kütüphane ve kitapla ilgili çeşitli söyleşiler ve yarışmalar düzenlenmektedir” dedi.

“Kitaplar Sayesinde Bir Kültür Gelecek Nesillere Aktarılabilmektedir”

Türüt, kitaplar sayesinde bir kültür gelecek nesillere aktarıldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Bu kitaplar sayesindedir ki bütün bir kültür gelecek nesillere aktarılabilmektedir. Biz eğer bugün ülke olarak ayakta duruyorsak geçmişimize ait önemli kültür birikimine sahip bir millet oluşumuzdandır. Kültür birikimleri olmayanlar, kültürel hizmet edemeyenler başka emperyal kültürlerin diğer yabancı kültürlerin etkisi altında kalan milletler maalesef onların saldırısına onların, işgaline ve onların egemenliğine mahkûm oldular. Onun için sevgili gençler biz özellikle okumalıyız. Kültürümüze sahip çıkmalıyız” diye belirtti.

“Bu Yıl ki Temamız ‘Sürdürülebilir Kalkınma ve Kütüphanelerin Rolü´ Olarak Belirlenmiştir”

55. Kütüphaneler Haftası´nın ana temasının ‘Sürdürülebilir Kalkınma ve Kütüphanelerin Rolü´ olarak belirlendiğini kaydeden Türüt: “55. Kütüphane Haftasının ana teması ‘Sürdürülebilir Kalkınma ve Kütüphanelerin Rolü2 olarak belirlenmiştir. Gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağından ödün vermeksizin günümüz kuşaklarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kalkınma modeli olan “sürdürülebilir kalkınma”, 20. yüzyıl sonlarına doğru dünya gündemine girmiş ve 1990´lı yıllarda imzalanan uluslararası antlaşmalarla küresel bir uygulama planı haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma anlayışı, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişme hedeflerinde ortak paydayı “sürdürülebilirlik” olarak belirlemektedir” ifadelerine yer verdi.

Türüt, Kütüphanenin Faaliyetlerinden Bahsetti

Muş İl Kütüphanesi´nin faaliyetlerinden bahseden Müdür Türüt, kütüphanenin kuruluşu 1932 yılında halkevi okuma salonu olarak açıldığını, 1950 yılına kadar halkevinin okuma odasında hizmet verdiğini söyledi.. Halkevlerinin kapatılması üzerine ilimizde de kütüphane faaliyetleri durduğunu ifade eden Türüt: “Birazda Kütüphanemizden ve faaliyetlerimizde söz etmek istiyorum. İlimizde kütüphanenin kuruluşu 1932 yılında halkevi okuma salonu olarak açılmış,1950 yılına kadar halkevinin okuma odasında hizmet vermiştir. Halkevlerinin kapatılması üzerine ilimizde de kütüphane faaliyetleri durmuştur. Daha sonra 1951 yılında halkevlerinin hazineye devredilmesi ile kütüphaneye ait kitap ve diğer eşyalar belediyeye verilerek belediye binasının bir odasında 1954 yılının ilk aylarına kadar hizmetlerini sürdürmüştür. 03.07.1954 tarihinde o zamanın Valisi Sayın Zühttü Öner beyefendi tarafından yeniden umumi kütüphane olarak halkın hizmetine açılmış olup, 1970 yılının sonlarına kadar çeşitli yerlerde kütüphane faaliyetlerini sürdürmüştür. 1970 Yılından beri Bakanlığımız tarafından yapılan Binada (şimdiki öğretmenevi yanında) hizmetlerine devam etmiştir. 16.04.2018 tarihinden itibaren kütüphanemiz hizmetlerini bodrum, zemin artı 2 kat toplamda 4 katlı bu binamızda 400 kişilik kapasiteli 8 okuyucu salonu, okul öncesi salonu, süreli yayın salonu, görme engeliler bölümü,resim ve ahşap tasarım salonu, kent kitaplığı, kafeteryaile şimdiki hizmet binamızda 7/24 saat hizmet vermeye başlamış olup, yine kütüphanemiz Genel Müdürlüğümüz tarafından geceleri kalan okuyuculara çorba ve çay gibi ikramların yapılması için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu binanın İlimize kazandırılmasından emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

“Kütüphanemizde Toplam 41 bin 340 Adet Kitap Bulunmaktadır”

Muş İl Kütüphanesi´nde toplamda 41 bin 340 adet kitap bulunduğunu kaydeden Türüt: “Kütüphanemizde toplam 41 bin 340 adet kitap bulunmaktadır. Kütüphaneye kayıtlı üye sayısı 19 bin 911 olup, ayrıca yıl içinde okuyucuya 32 bin 397 adet ödünç kitap verilmiştir. Kütüphanemizden günde Ortalama 450-500 kişi faydalanmaktadır. Ayrıca kütüphanemizde yapılan etkinliklerimiz ise ahşap tasarım, resim, tiyatro kurslarının yanı sıra okulların kapalı olduğu yaz döneminde kütüphanemizde resim sergisi,satranç yarışması,kitap okuma etkinliği, down sendromu çocukların kitapla buluşması ve 26 Ağustos Malazgirt Zaferi Kutlamaları törenleri kapsamında Genel Müdürlüğümüz ile koordineli Bitlis İli Ahlat İlçesinde açık Kütüphane kurulmuş olup, hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Yine Kütüphanemizde İl Emniyet Müdürlüğünün başlatmış olduğu proje ile her hafta bir köy okulunun öğrencileri kütüphanemizi ziyaret etmektedir. Kütüphanemizde kurduğumuz kitap toplama kumbarası ile köy okulları için kitap kampanyası başlatmış bulunmaktayız kampanyaya desteklerinizi bekler saygılar sunarım” diye konuştu. Müdür Türüt´ün konuşmasından sonra Muş İl Halk Kütüphanesi´nin tanıtımı yapıldı. Program daha sonra dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve ikramla sona erdi. 

Fırat Demir Haber 49 Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri