Kutlu Doğum haftası kutlama programı hakkında açıklamalarda bulunan Muş İl Müftüsü Dursun Ali Şeker, kutlama programlarına bütün Muş Halkının destek verdiğini belirterek, tüm İslam aleminin ve Muş halkının, efendimizin şefaatine nail olanlardan kılınması temennisinde bulundu.
 
Peygamber Efendimizin Doğum Yıldönümü ‘Kutlu Doğum’ haftası nedeni ile Müftülük konferans salonunda bir toplantı düzenlendi. Muş İl Müftülüğü tarafından hafta boyunca yapılacak olan etkinlikler hakkında katılımcılara bilgiler verildi.  Toplantıya Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, Muş Alparslan Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör yardımcısı Prof. Dr Osman Özcan, Kamu kurum ve Kuruluşlarının daire amirleri, din görevlilerinin yarı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Hafta boyunca yapılacak olan etkinlikler hakkın bilgiler veren Muş İl Müftüsü Dursun Ali Şeker, “Kitap ve Kültür Fuarı açılışı, Gül Kokusun Serpintisi, Kermes açılış, Konferans (erkeklere), Gül Dağıtımı, Kitap Dağıtımı, Ücretsiz Yolcu taşıma kampanyası, Ücretsiz çay ikramı, kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödül verilmesi, 40 hadis yarışmasında dereceye girenlere ödül verilmesi, Yeşilova beldesi Kur’an Kursunda bayanlara yönelik program, Sungu Beldesi Kuran Kursunda bayanlara yönelik program, Kızılağaç beldesi Kuran Kursunda, bayanlara yönelik program, iki gün Radyo Programı, Konferans (Bayanlara), Kitap Dağıtımı (bayanlara), Kuran Kursu Öğrencileri arasında yapılan 40 hadis yarışmasında dereceye girenlere ödül verilmesi, 1001 hatim duası (bayanlara), sungu beldesinde Konferans, Yeşilova beldesinde konferans, Karaağaçlı beldesinde konferans, yine iki gün Radyo programı, Kızılağaç beldesinde konferans, 1001 hatim duası (erkeklere) ziyaret ve hediye verilmesi, din görevlileri eşlerine konferans, Sünnet Şöleni, Sağlık taraması ve ilaç dağıtımı, çocuk yuvasını ziyaret ve hediye paketinin verilmesi, ziyaretler ve kan bağışı kampanyası olacağı bildirdi. 
 
EFENDİMİZ VE KUTLU DOĞUM HAFTASI
Kutlu Doğum Haftasının önemine değinen Muş İl Müftüsü Dursun Ali Şeker açıklamasında “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlatmış olduğu ve her yıl Nisan ayında tertip edilen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin gerek ülkemizde, gerekse yurt dışındaki Müslüman vatandaş ve soydaşlarımızda yoğun bir dinî atmosferin yaşanmasına sebep olduğu bir gerçektir. Her şeyden önce bu vesile ile insanımızın dinî hassasiyeti Ramazan coşkusunu andırır derecede canlanmakta ve bir haftalık süre içinde, İslâm dininin topluma yansıyan yönü müstesna örneklerle sergilenmektedir. Memnuniyetle ifade etmek gerekir ki, hafta boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşları da resmî programlardan ilham alarak Hz. Peygamber (s.a.s.)’i tanıtıcı ve İslâm dininin güzelliklerini topluma yansıtıcı mahiyette çeşitli faaliyetler düzenlemektedirler. Gün geçtikçe bu tür organizasyonların sayısı artmakta, nitelikleri de seviye kazanmaktadır. Gerek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, gerekse sivil kuruluşların tertip etmiş oldukları Kutlu Doğum programlarının en önemli konusu şüphesiz Hz. Peygamber (s.a.s.), onun din ve sosyal hayattaki örnekliği ile İslâm dininin bütün insanlara müteveccih olan evrensel mesajlarıdır. Bu hususlar gereği gibi işlendiği takdirde, hem toplumumuzun din ve peygamber bilincinin artacağı, hem de yüce dinimiz İslâm’ın mesajlarının bütün insanlığa ulaştırılacağı açıktır. Bu sebeple verilecek mesajların muhtevası kadar, bunların nasıl verileceği hususu da önem arz etmektedir. İslâm dininin temel kaynakları Kur’an ve sünnettir. Kur’an vahyin mesajlarını, sünnet ise Hz. Peygamber (s.a.s.)’in söz, fiil ve takrirlerini içerir. Sünnet bu yönüyle, Allah Rasûlü (s.a.s.)’nün İslâm dinini hayata yansıtma faaliyeti bütünü olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple İslâm dininin anlaşılması, peygamberin ve onun davranışlarının anlaşılmasıyla doğrudan ilgilidir. Tarih boyunca Hz. Muhammed (s.a.v.)’in tanınması ve anlaşılması gayesiyle muhtelif coğrafya, kültür ve dönemlerde farklı tasavvurlar ve sunumlar geliştirilmiş ve zamanla bu konuda geniş bir literatür meydana getirilmiştir. Zamanımızda da Rasûlüllah (s.a.s.)’ın hayatını yeniden okumak, düşünmek, anlamak ve anlatmak ihtiyacı artarak devam etmektedir. Zira zamanın değişmesiyle birlikte insanların anlayışları ve dünya görüşleri de değişmektedir. Bu değişimleri doğru olarak algılamak suretiyle, asrımız insanına son dinin tebliğcisini en gerçekçi bir şekilde tanıtmak, Müslüman aydınların öncelikli görevlerindendir” dedi.  14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftasına bütün Muşluların canı gönülden destek verdiğini belirten Şeker, bunun içinde tüm Muş halkına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.  Muş Ovası Gazetesi