Türk Hava Kurumu Muş Şubesi Başkanı Ahmet Çelik, Kurban Bayramı’nda kesilen kurban derilerini toplama yetkisinin THK’ya ait olduğunu hatırlatıp vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Havacılığın gelişmesi için THK’nın Atatürk tarafından kurulduğunu hatırlatan Çelik, “THK’ya bağışlanan kurban derisi ülkemizin kalkınmasına destek olacaktır. THK’nın kurban derisi, zekat ve fitrelerden başka geliri yoktur” dedi.

Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Ahmet Çelik, yaklaşan kurban bayramı öncesi kurban derilerini toplama yetkisinin kanunla Türk Hava Kurumu’na verildiğini hatırlatarak, “Bilindiği gibi THK Atatürk’ün havacılığın gelişmesi için kurduğu bir teşkilattır. Her zaman bu kuruma yardımcı olmak zorundayız. Bu kurumun kurban derisi, fitre ve zekatlardan başka geliri yoktur. Kurban derisi toplama yetkisi kanunla sadece THK’na verilmiştir. Başka kimsenin toplaması hatta kabul etmesi doğru değildir” dedi.

THK’na bağışlanan kurban derilerinden elde edilen gelirin yarısının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, yüzde 4’nün Kızılay’a, yüzde 3’nün Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na, yüzde 3’nün Diyanet İşleri’ne verildiğini, yüzde 40’nın ise THK’na kaldığını açıklayan Çelik, ” THK toplanan derileri satarken vergilerini devletine ödemektedir. Ama kaçak toplanan derilerden vergi alınamamaktadır” dedi. Türk Hava Kurumu Muş Şubesi’nde açıklama yapan Ahmet Çelik, “Kurumun gelirinin gittiği yerler göz önünde bulundurularak kurban derilerinin THK’ya verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Çelik, yetkisi olmadığı halde deri toplamakta ısrar eden kişi ya da kuruluşların en yakın polis yada jandarma karakoluna ihbar edilmesini de istedi. Toplanan derilerin THK tarafından eğitim olarak geri geleceğini de hatırlatan Çelik “Yakasında görevli kartı taşımayan kişilere vatandaşlarımız kurban derilerini vermesin. Verdikleri deri karşılığında da makbuz istemeyi unutmasın. Kurban derisinden elde edilecek gelir, ülkemizin kalkınmasında, çocuklarımızın eğitiminde, gençlerimizin meslek edinmesinde kullanılacaktır. Deri toplama yetkisi de Türk Hava Kurumu’ndadır. Tüm vatandaşlarımız bu bilinç ile hareket ederek kestiği kurbanın derisini THK’ya vermelidir” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi