Skip to main content

Kuran-ı Kerim dersine karşı değiliz

Muş Haber Fotoğrafı

KESK Şubeler Platformu Dönem sözcüsü Necmi Erol, Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in hayatının seçmeli ders olarak okutulmasına karşı olmadıklarını belirterek, “Kimi çevreler tarafından bilinçli olarak sırf örgütümüzü karalamak ve çamur atmak için sanki bu seçmeli derslere karşı olduğumuz için Ankara’da eylem yapmışız gibi bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır.”dedi.

KESK’e bağlı Eğitim Sen Muş Şube Başkanı Necmi Erol, bazı çevrelerin KESK’i Kuran’ı Kerime karşıymış gibi göstermeye çalıştıklarını söyledi. Sendika binasında basın açıklaması yapan Erol, “Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta meclis genel kurulunda 4+4+4 olarak formüle edilen eğitim tasarısı yasalaştı. Bu yasa tasarısının hazırlanış biçimine ve içeriğine yönelik itirazlarımızı alanlarda yaygın bir biçimde ortaya koyduk. Bu tasarıya ilişkin tutumumuzun kamuoyunda kimi çevreler tarafından aleyhimize yanlış bir propagandaya dönüştürüldüğünü görmekteyiz. Yılardır kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük haklarının savunulması ve geliştirilmesinde örnek bir mücadele ortaya koyan ve bedeller ödeyen örgütümüz, on yıllarımızı ipotek altına alan bu yasa tasarısına karşı da tavrını en kararlı bir biçimde göstermiştir.”dedi.
“Öncelikle bazı yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bu yasa tasarısına ilişkin görüşlerimizi bir kez daha kamuoyu ile maddeler halinde paylaşmak istiyoruz.”diyen Erol, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sendikamızın on yıllardır savunduğu anadilinde eğitim hakkı ile ilgili bir düzenleme yapılmamıştır.
222 sayılı kanunda öngörülen “ İlköğretim devlet okullarında parasız ve zorunludur” hükmünün çıkarılması kamusal bir hak olan eğitim hakkının önümüzdeki yıllarda adım adım paralı hale getirileceğinin göstergesidir.
Okul öncesi eğitim ile ilgili bütün bilimsel veriler ve uygulamalar bu eğitimin zorunlu olması yönündedir. Ancak yasada bu düzenlemenin yer almamış olması bir eksikliktir.
İlk 4 yıldan sonra çocuklarımızın 9 yaşında olduğu düşünüldüğünde bu yaş aralığındaki çocuklarımızın meslek yönlendirmesine tabi tutulması pedagojik açıdan sorunlu bir tutumdur.
İkinci dört yıl olarak adlandırılan süreden sonra açık öğretimin önünün açılması bölgemizin bir gerçeği olan çocuk gelinlerin artmasına neden olacaktır.
İşletmelere sınırsız stajyer çalıştırma hakkı veriliyor, daha fazla kar edebilme yolları çocuk emeği sömürüsü ile açılmak isteniyor. Sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak uğruna çocuklarımızın ‘insanca yaşam’ ve ‘güvenli gelecek’ hakları ellerinden alınıyor.
Fatih Projesi kapsamında alınacak materyallerin Kamu İhale Kurumu incelemelerinden çıkarılmasıyla yandaş firmaların karlarına kar katılmak isteniyor.
Böyle önemli bir kanun tasarısı kamuoyunda yeterince tartışılmamış, konu paydaşlarının (öğretmenler, akademisyenler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri vs) görüşleri alınmamıştır.
Bütün bu taleplerimiz için, yasa tasarısı meclise geldiği gün iki günlük (28 – 29 Mart) iş bırakma eylemi gerçekleştiren örgütümüz Ankara sokaklarını eylem alanına çevirmiştir. Tüm uyarılarımıza ve eylemlerimize rağmen tasarı mecliste yasalaşmıştır.
Yasa tasarısı mecliste görüşülürken bazı önergeler ile Kuran’ı Kerim ve Hz. Muhammed’in hayatının seçmeli ders olarak okutulması yasa metnine eklenmiştir. Kimi çevreler tarafından bilinçli olarak sırf örgütümüzü karalamak ve çamur atmak için sanki bu seçmeli derslere karşı olduğumuz için Ankara’da eylem yapmışız gibi bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Oysa eylem yaptığımız günlerde ne meclisin ne de Türkiye’nin gündeminde seçmeli Kur’ani Kerim ve Hz. Muhammed’in hayatı seçmeli dersler olarak okutulması yoktu. Öncelikle bu çevreleri dürüst, samimi olmaya ve İslam değerlerini istismar etmemeye davet ediyoruz. Bu güne kadar kamu çalışanlarının emek, barış ve özgürlük mücadelesinde yüzlerce bedeli ve emeği olan örgütümüze çamur atmak ve karalamak hiç kimsenin haddine değildir. Hele hele bu konuda burnu dahi kanamamış kimselerin bunu söylemeye hiç hakları yoktur. Örgütümüz bu güne kadarki mücadelesini bütün özgürlüklerin önündeki engellemelerin kaldırılması için vermiştir. Dün olduğu gibi bugün de farklı etnik, dinsel ve kültürel farklılıklara sahip ülkemizin bütün yurttaşlarının bu özgürlüklerini özgürce kullanmasından yanayız.”

 Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…

Haber ve İçerik Etiketleri

etiketler ile ilgi alanına giren haberlere daha kolay ulaşabilirsin..

Haber Kategorileri

haberleri kategori bazında gruplandırarak aradığın içeriğe daha kolay ulaşabilirsin.