Skip to main content

Köylülerin sel korkusu.

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’ta, yağmurların yağması ve karların erimesi ile birlikte Murat ve Karasu nehirlerinin yükselme tehlikesi, kıyılarında bulunan köylerde sel korkusuna sebep oluyor. Son bir hafta içerisinde su seviyesi yükselen Murat ve Karasu nehirleri, köyleri tehdit ediyor.

Geçen yıllarda aşırı yağmurlar sebebiyle yükselen Karasu nehri, Üçdere, Kumluca, Düzkışla Beldesini , Murat Nehri’de Okçular ve Dokuzpınar köyleri sular altında bırakmıştı. Bu yılda olası bir sel felaketine karşılık tedbir alındığını ifade eden Muş Valisi İbrahim Özçimen, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllardaki sel tehdidinin bu yıl yaşanma ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi.

Son bir hafta içerisinde havaların ısınması ve yağmurların yağması sebebiyle Murat ve Karasu nehirlerinde su seviyesi gün geçtikçe artığını söyleyen Muş Valisi İbrahim Özçimen, “Ekiplerimiz sel tehdidi altında olan bütün köylerimizde çalışmalarını tamamlamış durumda. İnşallah bu yıl bir sel felaketi yaşanmaz, ama sel olması durumunda da bütün hazırlıklarımızı yapmış durumdayız” dedi. Geçmiş yıllardaki sel felaketi hatırlatan Vali Özçimen şunları söyledi: “Karasu nehri taşınca Kumluca ve Üçdere köyleri ile Sungu ve Düzkışla beldelerinde sel felaketi yaşanıyor. Ayrıca Murat nehri üzerinde yapılan Alparslan 1 Barajı kanallarına sığmayan sular geriye doğru şişme yaparak baraj havzasında bulunan Dokuzpınar ve Okçular köylerini sular altında bırakıyor. Ancak bu yıl tüm hazırlıklar yapılmış. Kızılay ve Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri sürekli olarak hazır durumdadır. Karasu Islah Projesi kapsamında geçen yıl 1 kilometrelik ıslah çalışması yaptık. 14 metre olan nehir yatağının genişliği 90 metreye çıkarıldı. Karasu nehri yatağının rüsubetla dolu olması sebebiyle su yatağına sığmıyor ve taşıyor. Ancak yaptığımız 1 kilometrelik bölümü büyük ölçüde rahatlama sağlayacağına inanıyorum. Bu proje tamamlanınca faydası tam anlamı ile ortaya çıkacaktır”. Alparslan 1 Barajı havzasında yer alan Dokuzpınar ve Okçular köyleri ile ilgili olarak da açıklamada bulunan Vali Özçimen, “Baraj havazısının içinde bulunan Dokuzpınar ve Okçular köylerinin istimlak bedelleri tamamen ödenmiştir. Ancak hazine arazileri üzerine yapılan yapılar ve bu araziler konusunda sıkıntı var. Vatandaşlar bu arazilerden ötürü köylerini terk etmiyor. Ancak biz şu anda köylülere tebligat yapıyoruz. Bulanık Kaymakamlığı köylülere tebligat gönderiyor. Köylüleri köyden çıkarmak için bir çalışma yok, ama yarın bir sel felaketi yaşanırsa sorumluluk taşımamak için köylüleri bilgilendiriyoruz” dedi.

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri