Skip to main content

Köylüler yolda oturma eylemi yaptı

Muş Haber Fotoğrafı

Merkeze yakınlığı ile bilinen Yarpuzlu Köyünün, 2001 yılında yolunun yapılmasının ardından bugüne kadar onarım ve bakım çalışması yapılmaması köylülerin tepkisine neden olurken, çalmadık kapı bırakmayan köylüler ve köy Muhtarı, çareyi bozuk olan yolları kendi imkânları ile onarmada buldu.

Muş merkeze bağlı Yarpuzlu köyü yolu, 2001 yılında İl Özel İdaresi tarafından yapıldıktan sonra gerekli kurumlara başvurdukları halde onarılmadığı gerekçesi ile vatandaşlar tarafından tepki göstermek amacıyla protesto edildi. Tepkilerini yolda oturma eylemi yaparak ve el arabaları ile çakıl ve kum taşıyıp onarım çalışmasa yaparak gösteren Yarpuzlu köyü halkı, verilen sözlerin yerine getirilmesini istediler. Muş’a 8 kilometre uzaklıkta bulunan Yarpuzlu köyü vatandaşı, “ Biz gerekli kurumlara başvurduğumuz halde yolumuz bu güne kadar yapılmadı. Yollarımız köstebek yuvasını andırıyor. Bu yolda kaza olması ihtimali çok yüksek. Çaldığımız bütün kapılar gerekçe gösterilmeden yüzümüze kapanıyor. Vermiş olduğumuz dilekçeler hep boşa gitti. ” diyerek tepkilerin dile getirdiler.

Asfaltı kalkan yerleri onarmak için el arabaları ile yola kum taşıyan köylüler, daha sonra yolda oturma eylemi yaptılar.180 hanenin bulunduğu köy halkı, seçim döneminde Milletvekillerinin yollarını yapacağına dair söz verdiklerini söyleyerek 2,5 kilometrelik bozuk yolun yapılması için Milletvekillerinin verdikleri sözde durmalarını istediklerini söylediler.

KÖYLÜLER EŞİT DAVRANILMASINI İSTİYOR
2001 yılında yapılan yol daha sonra onarılmadı bütün yetkililere dilekçe ile başvurduğum halde yolun bir türlü yapılmadığını söyleyen Yarpuzlu köyü muhtarı Şazil Kılıçarslan, “ Başbakanlığa, Valiye ve il özel idaresine yolun yapımı için dilekçe ile başvurdum. İki yıldır ne kadar uğraştım ama bir Allahın kulu gelip bir çakıl taşı dökmedi. Bizim köyümüzde 80 özel araç var. 16 tane ticari araç ile 70 tane traktörümüz var. Bunlar bu yolu kullanıyor her taraf çukur. Sürücüler çukurdan kaçarken bir vatandaşa çarparsa veya araç devrilirse bunun sorumlusu kim? Ben gerekli yerler başvurdum ”dedi. Resmiyette köylerine 6 kilometrelik yolun onarılmasına dair talimat çıktığını dile getiren muhtar Kılıçarslan, “ben Başbakan’a dilekçe gönderdim. Oradan bizim köyümüze 6 kilometre yol gelmesi yönünde talimat verildiği bildiriliyor. Ben yol Şube müdürlüğüne gidiyorum sizin yol yapım kapsamında değil diyorlar. Başbakanlık ise yolunuz yapım programına alındığını belirtiyor. Ama bu hizmet bize gelmedi. Sonra 18 muhtarla birlikte yine başbakanlığa dilekçe yazdık yine aynı talimat geldi. Yine yapmadılar ” diye konuştu. Yolun yapılmadığı için köy halkından vatandaş tarafından hakarete maruz kaldığını, hatta köyün delisinin bile kendisine hakaret ettiğini dile getiren Kılıçarslan, imkânım olsaydı kendi imkânımla yapardım. Ancak benim imkânın el vermiyor diyerek bunun yapılması için yetkililere seslendiğini ifade etti. Milletvekillerine yüklenen Muhtar ve köy halkı, Milletvekilleri daha önce yolumuzu yapacaklarına dair söz verdiler. Fakat seçimlerde Saadet Partisine daha çok oy çıktığı için bizim köyümüze farklı şekilde yaklaşılıyor. Biz Başbakanımızın dediği gibi herkese eşit şekilde davranılmasını istiyoruz” dediler.

 Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri