Skip to main content

Köykent`ten geriye enkaz kaldı

Muş Haber Fotoğrafı

34 yıl önce yaptırılan ve köylülerden rağbet görmediği için atıl durumda kalan 450 konutlu Köy Kent depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile yıktırıldıktan sonra enkazları hala temizlenmedi.

Muş’ta, 1974 yılında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından ‘Köy-Kent Projesi’ kapsamında yaptırılan ve köylülerin rağbet göstermemesi sebebiyle uzun yıllar atıl halde kaldıktan sonra önceki yıllarda depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıktırılan 450 konuttan geriye sadece çevre kirliliği kaldı.

Muş-Bingöl karayolu üzerinde bulunan ve köylülerin rağbet göstermemesi üzerine Irak’tan gelen peşmergeleri barındırdıktan sonra tamamen sahipsiz kalan konutlar, Bayındırlık İl Müdürlüğü tarafından oturulamaz raporu verilmesinin ardından önceki yıllarda yıktırıldı. Konutların yıkılmasının ardından geriye kalan taş ve beton yığınlarının temizlenmemesi şehre kötü bir görüntü verirken, vatandaşlar yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Şehre ilk giren yabancıların bu görüntüden etkilendiğini ve Köy-Kent projesinde yaptırılan konutların batık bir şehri andırdığını belirten Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, yıkıntıların Muş Ovası’nın güzelliğini etkilediğini söyledi. Biran önce kalan yıkıntıların temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Dede, “Köy-Kent’ten geriye kalan yıkıntı şehrin görünümünü olumsuz yönde etkiliyor. Şehirlerarası yol üzerinde olması sebebiyle Muş için kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bu yıkıntıların temizlenmesi şarttır” dedi.

KÖY-KENT ÇADIR KENT OLARAK KULLANILIYOR
Daha önceden köykent olarak kurulan, ardından yıkılan mevkide, şimdilerde il dışından gelerek, burada konaklayan ve şehir merkezinde çeşitli eşya satanlar kalıyor. Daha önceden köykent olarak kurulan, ardından yıkılan mevkide, şimdilerde il dışından gelerek, burada konaklayan ve şehir merkezinde çeşitli eşya satanlar kalıyor. Araçlarla il dışından gelerek, eski köykent yerinde çadır kurarak, burada kalan insanlar, sağlıksız bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Çevrenin kirlenmesine de neden olan bu insanlar, temizlik ihtiyaçlarını bidonlarla getirdikleri sularla karşılıyorlar. Gün ışıyınca şehir merkezine gelerek, burada çeşitli eşyalar satan insanlar, akşam gün batımında çadırlarına geri dönüyorlar. Şehir merkezine gelip eşya satan insanlardan halk rahatsız. Eşya satmak dışında, daha başka işler de yaptıklarını söyleyen vatandaşlar, bazılarının ise dilencilik yaptığını da söylediler. Vatandaşlar; “Eski köykent yerinde sürekli olarak çadırlar kuruluyor. Buraya araçlarıyla gelen insanlar, buradan şehre dağılıyorlar. Bunların bir kısmı çeşitli eşyalar satarken, bir kısmı da dilencilik yapıyorlar. Zaten Muş’taki dilencilerin neredeyse hepsi il dışından gelme. Şehrimize dilenmek için gelenler, biz vatandaşlara rahatsızlık veriyorlar. Bunların daha başka işler de yaptıkları söyleniyor. İlgililer neden bu yönde tedbir almıyorlar. Biz bunları ilimizde istemiyoruz. Bunlar her yönden ilimiz için zararlıdırlar. Yetkililer bunları şehrimize sokmasınlar” dediler

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri