Skip to main content

Kooperatifler çığ gibi büyüdü

Muş Haber Fotoğrafı

Aylık taksitlerle ev sahibi olan vatandaşlar kentte kooperatif sayısının artmasına da neden oluyor. Modern kooperatiflerin yapıldığı ilimizde artan konut sayısına göre sıkıntı yaşanıyor. Son on yıl içerisinde yaygınlaşan ve hızla devam eden kooperatifleşme hızla sürerken şehir modern bir görüntüye kavuşuyor ve konut sıkıntısı kısmen de olsa çözümleniyor.

Muş’ta kooperatifleşme hızla sürerken şehir modern bir görüntüye kavuşuyor ve konut sıkıntısı bir nebzede olsa çözümleniyor. 1996 yılından sonra yaygınlaşmaya başlayan ve son 10 yılda yapılan kooperatif binaları, şehre modern bir görünüm kazandırmanın yanı sıra yaşanan konut sıkıntısını da büyük ölçüde çözdü.

Kooperatifleşmenin çok önemli olduğunu söyleyen vatandaşlar da, “Her geçen gün Muş’ta yeni binalar yapılıyor. Nüfus günden güne artarken buna orantılı olarak konut sıkıntısı da artıyor. Bu sıkıntı yapılan kooperatiflerle çözüm buluyor. Kooperatifler konut sıkıntısını çözdüğü gibi vatandaşların tasarruf etmesini sağlıyor ve şehrin modern bir görünüme kavuşmasını sağlıyor” şeklinde konuştular.

1996 yılından sonra ivme kazanan kooperatifçilik Muş’ta yaygınlaşarak devam ediyor. 1990’lı yılların başında apartman hayatının ve modern binaların pek az görüldüğü Muş’ta yapılan kooperatifler şehrin görünümünü değiştirdi. Son on yıl içerisinde kurulan yaklaşık kooperatiflerle il merkezinde yaklaşık 5 bin konut yapıldı. Son yıllarda gelişen kooperatifçilik sayesinde aylık taksitler ödeyerek ev sahibi olan vatandaşlar, şehrin modern görünümüne de katkıda bulundu. Muş’ta kooperatifleşmenin oldukça yol kat ettiğini ve kooperatifleşmenin bir il için büyük önem arz ettiğini kaydeden vatandaşlar, şehrin kooperatifler sayesinde çehresinin değiştiğini söylediler.

On yıl önce Muş’ta modern binalara çok az rastlandığını ifade eden vatandaşlar, “Muş Türkiye’nin en geri kalmış illerinden birisidir. Bu şehrin mimarisine de etki ediyor. Ama son yıllarda yapılan binalar şehrin görünümünü oldukça değiştirdi” dediler.

Vatandaşlar, “kooperatifçiliğin bir ilin kalkınmasında, gelişmesinde ve modernleşmesinde büyük pay sahibidir. Sadece konut yapımında değil her alanda kooperatifleşmenin önemli olduğunu herkes biliyor. Muş’ta geç başlayan ama önemli bir mesafe kat eden kooperatifçiliğin, sabit gelirli birçok insanın ev sahibi olmasını sağladığı da malumdur” dediler. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…