42. Kütüphane Haftası münasebeti ile düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Hilal Güleş, kütüphanesi olmayan bir okuldan mezun olmanın zararlarını yaşadığını vurguladı. Muş Lisesi 10.’uncu Sınıf Öğrencisi Hilal Güleşin 42’inci Kütüphane haftası ile ilgili “Kitap ve Kütüphane” başlıklı yazısı kompozisyon yarışmasında birinci oldu.


Dün İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen Kütüphane haftasının 42. Yıldönümü programında kompozisyonu bir kez daha okuyan Hilal Güneş, katılımcıların da beğenisini kazandı.


Kitap okumanın ve kütüphanenin toplumdaki önemine değinen Hilal Güneş, “Kitap; Belki de birçoğumuzun baktığı zaman, kafamızda birçok duygunun oluşturduğu kaynaktır. Kitap okumanın yararlarını saymakla bitiremeyiz. Hayata bakış açımızı genişletir, ufkumuzu açar, dilimizi daha iyi kullanmamızı sağlar, kelime hazinemizin çoğalmasını sağlar, yorum yapabilme yeteneğimizi güçlendirir vs… Peki kitap okumak bizim için bu kadar yararlıysa ve biz bu yaraları bile bile neden hala kitap okumuyoruz ve neden hala kitaplarımızı korumuyoruz. Gelecek nesillere daha yararlı olabilmek için, onların geleceğine ışık tutmak için, bizim daha aydın ve daha bilinçli olmamız lazım. Çocuklarımızın faydalanacağı ortamlar oluşturulmalı ve onlara okuma sevgisi kazandırmalıyız. Bunları yaparken de yapmamız gereken bazı hususları unutmamak gerekir” dedi.


Geçmişin, geleneklerin ve tarihin en önemli bilgilerinin kütüphanelerde mevcut olduğuna dikkat çeken Güleş, kompozisyon yarışmasında birinci olan yazısında şunlara yer verdi:


“Mesela: kitapların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için kütüphane ortamları hazırlamalı ve onların aydınlanmasına yardımcı olmalıyız. Bana göre; her okulda bir kütüphane bulunması gerekiyor. Ben kütüphanesi olmayan bir okuldan mezun oldum. Ve bunun zararlarını yaşadım ve hala yaşıyorum. Şimdi kütüphanesi olan bir okuldayım ve kaybettim yıllarda kaybettiğim değerleri burada telafi etmeye çalışıyorum. Kitap ve kütüphane günümüzde küçük görünse de aslında orası hazine deposudur. Bütün her şey orada mevcut. Geçmişimiz, geleneklerimiz, göreneklerimiz, töremiz, kahraman bir avuç insanların bizler için yaptığı kahramanlıklar vs… kitap ve kütüphanelere gereken önemleri vermeliyiz. Onları korumalıyız. Geçmişi gelecek nesillere aktarmak için hepimizin kitapları ve kütüphaneleri korumalıyız. Şuna inanıyorum ki eğer istersek hiçbir şey yapacaklarımıza engel değildir. Bu yüzden hepinizi kitap ve kütüphanelere davet ediyorum” dedi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL