Skip to main content

Kobi haftası ilk kez kutlandı

Muş Haber Fotoğrafı

Avrupa KOBİ Haftası etkinliği çerçevesinde kutlama programı gerçekleştirildi.

Muş Kültür Merkezinde düzenlenen törene Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Necmettin Dede, MŞÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Yardım, KOSGEB Başkanlık Müşaviri Ali Çelik, kurum amirleri ve girişimciler ile işletme sahipleri katıldı.

İstiklal Marşının okunması ile başlayan töreninde açılış konuşmasını yapan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, Muşta ilk defa KOBİ Haftası etkinliğinin kutlandığını söyledi. Mergen, Ülkemizin 2009 yılından itibaren 37 katılımcı ülke içerisinde yer alarak dahil olduğu Avrupa KOBİ Haftası, 2013 yılında da devam etmektedir. Kobi Haftası bu yıl 25-30 Kasım 2013 tarihleri arasında kutlanmaktadır. Avrupa KOBİ Haftası ile KOBİlerin desteklenmesi için, ABnin ulusal otoritelerin ve diğer ilgili kuruluşların faaliyetlerini desteklemek ve yaygınlaştırmak, girişimciliği desteklemek ve gençleri girişimciliğe özendirmek amaçlanmaktadır dedi.

Mergen konuşmasını şöyle sürdürdü; Ülkemiz aktif olarak katılım sağladığı Avrupa KOBİ Haftası kapsamında 2010 yılında 37 katılımcı ülke içerisinde etkinlik sayısı açısından üçüncü sırada yer alırken, 2011 ve 2012 yıllarında açıklanan istatistiklere göre ise ilk sıraya yükselmiştir. KOSGEB olarak elde etmiş olduğumuz birinciliği de elimizde tutmaya devam edeceğiz. Hisseden, yaratıcı, adil, keyif alan, uyum sağlayan, yorulmayan, bir neslin oluşması ve gelişmesi gerekir. Ne kadar çok girişimci işletme olursa, zor ekonomik koşullarda bir istihdama sebep olur. KOSGEB girişimcilerin hayallerini gerçekleştirebilmek, ufuklarını açmak ve ülke ekonomisini büyütmek, istihdamı arttırmak için 30 bin TL hibe 70 bin TL geri ödemeli yeni girişimci desteğini tüm girişimcilere açmış ve desteklemiştir.

Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu ile Muş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şentürkte KOBİlerin önemine değinerek Muşun KOBİ destekleri ile önemli bir mesafe kat edebileceğini söylediler.

KOSGEB Başkanlık Müşaviri Ali Çelik ise, yapılan çalışmalar ve ülke genelinde yapılan çalışmaların ekonomiye olan desteklerini açıkladı.

BİR ELİN NESİ VAR, İKİ ELİN SESİ VAR

Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise yaptığı konuşmada, Üretim, iş ve aş demektir. Üretimin faktörleri arasında emek sermaye, doğal kaynak, girişimci ve son zamanlarda önem arz eden diğer bir unsur güvendir. Bunlar üretimin çok önemli faktörleridir. Özellikle çok ortaklı şirketlerin oluşabilmesi, güven unsurunun toplumsal güvenin varlığına bağlıdır. Güvenin olduğu toplumlarda çok ortaklı şirketlerin olduğu görülür. Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözümüzü unutmamak lazım. Muştan başka illere giden ve oralarda çok başarılı olmuş çok önemli iş adamlarımız var. Muşta ki girişimcilerimizin de aynı başarıyı ilimizde göstermelerini bekliyoruz. Girişim risk ister. Riski alamayan müteşebbis olamaz, iş ve aş için uygun ortamı bulamaz. Devletimiz bu destekleri verme zenginliğine ulaşmıştır. Bu destekleri verirken işsiz olanlar da özgün projeler hazırlayıp sorumlu kurumlara başvurarak iş sahibi olabilecekler dedi.

120 KURSİYERE GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI DAĞITILDI

KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kursuna katılan kursiyerler, düzenlenen törende sertifikalarını aldılar. KOBİ Haftası etkinlikleri kapsamında belgelerini alan kursiyerler, iş yeri kurmak için KOSGEB desteklerinden yararlanmak istediklerini söylediler. KOSGEB il Müdürü Kenan Mergen, düzenlenen kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlere KOBİ Haftasında belgelerini dağıtmanın ayrı bir anlam taşıdığını belirterek, girişimcilerin kendi işlerini kurmaları için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri